Dünyanın en sıkıcı ve en heyecanlı meslekleri

Dünyanın ‘en sıkıcı’ insan tipi üzerine yapılan bir araştırmada ilginç sonuçlara ulaşıldı. Buna göre kasabada yaşayan, televizyon izlemeyi seven muhafazakar veri analizcileri ‘en sıkıcı insanların’ başında geliyor.

meslekleri

İngiltere’de Essex Üniversitesi bilim insanları, ‘en sıkıcı insanın’ karakteristik özelliklerini belirlemek için 500 kişi ile 5 ayrı çalışma yürüttü. Çalışma sonunda sıkıcı meslekler ve kişilik özellikleri sıralandı. Veri analizi, muhasebe, temizlik ve bankacılık ‘en sıkıcı meslekler’ olarak sıralandı.

Çalışmayı yürüten bilim insanları ‘en sıkıcı hobileri’ de televizyon izlemek, kuş gözlemciliği ve sigara içmek olarak listeledi. ‘Sıkıcı insanların’ büyük yerleşim yerlerinden yaşamaktan kaçındıkları ve daha çok küçük kent ve kasabaları tercih ettikleri belirlendi.


Araştırmanın yazarı Dr. Wijnand Van Tilburg, ‘sıkıcılığı’ çalışmanın ilginç ve gerçek yaşam üzerinde çok etkisi olduğunu söyledi.

“Algılar değişebilir, ancak insanlar ‘sıkıcı’ işleri ve hobileri olanlarla konuşmak için zaman ayırmayabilir, bunun yerine onlardan kaçınmayı seçebilirler” diyen Dr. Tilburg, “Kategorize edilen insanların diğerlerinin yanıldıklarını kanıtlama ve bu olumsuz klişeleri kırma şansları yok. İnsanların onlardan kaçınmayı seçmesi, sosyal dışlanmaya yol açabilir ve yaşamları üzerinde gerçekten olumsuz bir etkiye neden olan yalnızlığı artırabilir” dedi.

Araştırmacılar sıkıcı olarak nitelenen insanlar hakkındaki bir yanılgıyı da ortaya çıkardı. Çalışmaya katılanlar ‘sıkıcı’ olarak tanımladıkları kişileri ayrıca mesleklerinde de ‘yetersiz’ buldu.

Araştırmanın yazarı Dr. Wijnand Van Tilburg bu sonucun kendisi için ilginç bir veri olduğunu söyledi. Muhasebecilerin ‘sıkıcı’ olarak görülebileceğini ancak işlerinde iyi oldukları sonucunu beklediğini söyleyen, Dr. Tilburg, “Gerçek şu ki, bankacılar ve muhasebeciler oldukça yetenekli ve toplumda iyi bir konuma sahipler. Belki de onları üzmemeli ve sıkıcı olarak klişeleştirmemeliyiz” dedi.


Araştırmada sıralanan sıkıcı meslekler ve hobiler şöyle sıralandı:

En sıkıcı beş meslek:

 1. Veri Analistliği
 2. Muhasebe
 3. Vergi/sigorta
 4. Temizlik
 5. Bankacılık

En heyecan verici ilk beş iş:

 1. Performans sanatları
 2. Bilim
 3. Gazetecilik
 4. Sağlık çalışanı
 5. Öğretim

En sıkıcı beş hobi:

 1. Uyumak
 2. Din
 3. Televizyon izlemek
 4. Hayvanları gözlemlemek
 5. Matematik

Numeroloji 2022 kariyer yorumları: İş hayatı analizi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.