İstanbul Boğazı’nda mayın paniği: SAS timleri müdahale etti

İstanbul Boğazı’nın kuzeyinde mayına benzeyen bir yabancı cisim görülmesinin ardından Sahil Güvenlik ekipleri harekete geçti. Milli Savunma Bakanlığı’ndan imha için işlemlere başlandığı açıklaması geldi. Yapılan inceleme nedeniyle boğaz çift yönlü trafiğe kapatıldı.

boğaz mayın

İstanbul Boğazı’nın kuzeyinde mayına benzeyen bir yabancı cisim görüldü. Sarıyer Türkeli Demirleme Sahası’nda balıkçıların fark ettiği ve mayına benzetilen cisim için ekipler harekete geçti.

Sarıyer-Garipçe açıklarında Türkeli Demir Bölgesi’nde bulunan cismi incelemek üzere bölgeye Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Ekipleri ve Sahil Güvenlik ekipleri sevk edildi. İncelemelere helikopter de havadan destek verdi.


Yabancı cisim nedeniyle İstanbul Boğazı çift yönlü gemi trafiğine kapatıldı.

KIYI EMNİYETİ’NDEN AÇIKLAMA

Olayla ilgili Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden açıklama yapıldı. Açıklamada, “İstanbul Boğazı Kuzey Demir bölgesi civarında mayın olasılığı çok yüksek bir cisim görülmüştür. Vts gerekli yerlere bilgi vermektedir” denilen açıklamada, “Cismin yuvarlak top gibi ve üzerinde boynuz gibi çıkıntıları olduğu belirtilmiştir. Vts gemilerin şu an için demir yerine yaklaşmamaları bilgisini vermektedir” ifadelerine yer verildi.

MSB: MÜDAHELEYE BAŞLANDI

Konuya ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, mayın benzeri cismin tespit edilmesi üzerine ekiplerin olay yerine ulaştığı ve cismi etkisiz hale getirmek için müdaheleye başlandığı bildirildi.


Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“26 Mart 2022 tarihinde sabah saatlerinde İstanbul Boğazı açıklarında mayın benzeri bir cismin sivil ticari bir gemi tarafından tespit edilmesi üzerine olay mevkine Sualtı Savunma Timleri (SAS) süratle intikal ettirilmiştir. İstanbul Boğazı açıklarında mayın benzeri cismin tespit edilmesi üzerine olay yerine SAS timleri intikal ettirilmiş, etkisiz hale getirmek maksatlı müdahaleye başlanmıştır.”

FSB UYARMIŞTI

Rusya-Ukrayna savaşında bir ay geride kalırken, Ukrayna’nın Odesa’dan Rus savaş gemilerini durdurmak için Karadeniz’e bıraktığı ve fırtına sonucu çıpalarından kurtulup sürüklediği öne sürülen mayınların İstanbul’a kadar ulaşabileceği belirtilmişti.


Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) 420 mayının Karadeniz’de sürüklendiğine ilişkin açıklaması endişe yaratmıştı. Mayınların varsa ve sürükleniyorsa İstanbul Boğazı’na gelme ihtimalinin çok yüksek olduğu vurgulanmıştı.

Antalya’da savaş etkisi: Ev kiraları 4 katına çıktı, 16 bin lira kira isteniyor!