Tarım Bakanı Kirişçi’den üreticilere: Allah’ın izniyle bu mazottur, gübredir, ilaçtır, tohumdur, emtia fiyatlarıdır, bundan endişe etmeyin

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi üreticilere seslendi: Allah’ın izniyle bu mazottur, gübredir, ilaçtır, tohumdur, emtia fiyatlarıdır, bundan endişe etmemelerini istiyorum.

tarım bakanı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci üreticilere, “Allah’ın izniyle bu mazottur, gübredir, ilaçtır, tohumdur, emtia fiyatlarıdır, bundan endişe etmemelerini, tarlalarına, bağlarına, bahçelerine, ahırlarına, kümeslerine, ağıllarına sahip çıkmalarını istiyorum. Biz üreterek değerliyiz, tüketerek değil. Önce üreteceğiz, ondan sonra biz de tüketeceğiz. Bizim dışımızdakiler de tüketecek. O nedenle burada kesinlikle ve kesinlikle üretim girdilerinden bu girdilerdeki fahiş fiyatlardan dolayı hiçbir endişe taşımasınlar.” diye seslendi.

Kirişci, beraberinde AKP Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ve milletvekilleriyle MHP Adana İl Başkanlığını ziyaret etti.


MHP İl Başkanı Bünyamin Avcı ile görüşen Kirişci, Cumhur İttifakı birlikteliğinin önemine değindi.

Bu birlikteliğin 2023’te yapılması planlanan seçim için çok önemli olduğunu ifade eden Kirişci,“Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Genel Başkan Doktor Devlet Bahçeli arasında hakikaten bir samimiyet, birliktelik, dostluk, dayanışma olduğunu her vesileyle çok rahatlıkla görebiliyoruz. İki il başkanımızın ve himayelerindeki teşkilatlarımızın, yine Adana’mızın bu iki güzide partisinin milletvekillerinin kendi aralarındaki dayanışması Adana’mıza kazandıracaktır” diye konuştu.

MHP İl Başkanı Avcı da kentte Cumhur İttifakı’nın birlik ve beraberlik içerisinde 2023 seçimlerine hazırlandığını belirtti.  Bakan Kirişci, daha sonra beraberindekilerle AKP İl Başkanlığını ziyaretinde, tarım ve ormancılık sektörünün önemini anlattı.


Doğaya ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Kirişci, şunları kaydetti:

“İşimizi savsaklar, eksik ve noksan yaparsak bu sektörün alaşağı edemeyeceği bir yapı yok”

“Bu sektör o kadar kritik, stratejik, vazgeçilmez ki bu sektörün dokunmadığı yer yok. Güzel dokunursak bizi başarılı kılmaması için de bir sebep yok. İşimizi savsaklar, eksik ve noksan yaparsak bu sektörün alaşağı edemeyeceği bir yapı da yok. Onu da söyleyeyim çünkü hem 85 milyonumuzu, bu ülkeye gelen misafirlerimizi doyurmakla mükellef hem de ülkenin üretim fazlası ürünlerinin ihracat noktasında, ham madde temininde sorumluluğu olan bir sektör. Korkuyor muyum? Rabb’imiz, sizin dualarınız, bizim çabalarımızla inşallah bizi muvaffak eyleyecek. Bundan şüphemiz yok.”

Adana’nın iki nehri, bereketli ovasıyla önemli bir yer olduğunu aktaran Kirişci, üreticilere şöyle seslendi:

“Üreticiler girdi fiyatlarından endişe taşımasın”

“Allah’ın izniyle bu mazottur, gübredir, ilaçtır, tohumdur, emtia fiyatlarıdır, bundan endişe etmemelerini, tarlalarına, bağlarına, bahçelerine, ahırlarına, kümeslerine, ağıllarına sahip çıkmalarını istiyorum. Biz üreterek değerliyiz, tüketerek değil. Önce üreteceğiz, ondan sonra biz de tüketeceğiz. Bizim dışımızdakiler de tüketecek. O nedenle burada kesinlikle ve kesinlikle üretim girdilerinden bu girdilerdeki fahiş fiyatlardan dolayı hiçbir endişe taşımasınlar. Şu anda önce pandemi, devamında da iki komşu ülkenin birbiriyle savaşından kaynaklı yaşanan bir türbülans var. Kestirilemeyen bir gelişmeler silsilesi var. Şunu bilelim, bundan etkilenmeyen kimse yok. Bu herkesi, bütün dünyayı etkiliyor. İyi ki Adana’mız var, iyi ki Adana’mız gibi 81 ilimiz var. Bu 81 ilimizin tamamında o ürün, bu ürün bir şekilde üretim var. Bitkisel, hayvansal üretim var. Bunları gıdaya dönüştüren çok dinamik bir gıda sektörümüz var. Yine yem sektörümüz var. Artı ürünümüzün fazlası olduğunda bunları dış dünyaya pazarlayabilme kabiliyeti olan dış ticaret pazarlama şirketlerimiz var.”


Kirişci, Türkiye’nin coğrafi konumunun avantajını anlatarak, “Biz eskiden ‘İki kıta arasında bir köprüdür’ derdik. Hayır bu köprü olmanın çok ötesinde bir şey. Bizim çok büyük, derin, kadim bir kültürümüz de var. Bu kültürümüz de Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı, işte bir taraftan Afrika, bir taraftan Orta Doğu, bir taraftan Balkanlar, bir taraftan Kafkasya, tüm dünyayla ciddi manada ilişkilerini geliştiren ve bu ilişkilerini de ticaretine yansıtmaya çalışan bir ülke konumuna geldik. Kısacası o köprü kelimesinin altını, üstünü, sağını, solunu doldurduk. 2 milyara yakın tüketen bir nüfus bizim çevremizde, 3,5 saatte 55 ülkeye erişebiliyorsunuz” değerlendirmesinde bulundu.

Romalıların Antik Çağ’da İskenderiye’den yola çıkan tahıl gemilerini bekledikleri gibi bekliyoruz, Rusya’dan ayçiçek yağı taşıyan gemileri


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.