Ücretli ödev yazdırma, sektöre dönüşmüş durumda!

Yüksek lisans, doktora tezi derken şimdi de üniversite lisans öğrencilerinin ders ödevlerini bile para karşılığı yazan şirketler ortaya çıktı. Ücretli ödev yazdırma hizmetleri sektöre dönüşmüş durumda. Sayfa başına 30 ile 50 liraya yazıp, 3 günde teslim ediyorlar. Öğrenciler intihal yapılan ödevleri şikayet bile ediyor. 

ödev merkezleri

Ücretli ödev yazdırma işi sektöre dönüşmüş durumda!

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere üniversite öğrencilerinin ödevlerini paralı yazan şirketler kuruldu. ‘Ödev Merkezi’ diye tanıtım yapıp, en iyi ödevi yaptıklarına dair reklam bile veriliyor. Sayfa başına ortalama 30 ile 50 lira alıyorlar. Üniversitelilerin ödevlerini yapan şirketler, rekabet nedeniyle fiyatta pazarlık kapısını da açık bırakıyor.


Sistem kurulmuş

Sözcü‘de yer alan habere göre 15 yıldır ödev yazdığını belirten bir şirket, “Öğrencinin fakültesi, bölümü fark etmez. Parasını ödeyenin ödevini yazarız. Bitirme ödevi, tez, proje hazırlama desteği de veriyoruz. Öğrencilerden talep var, biz de gereğini yerine getiriyoruz. Sektörde eskidik. Son 2 yıldır ödev taleplerini daha sistemli hale getirdik. Birçok site var ama en iyi ödevi hazırlayan ekip biziz. Ücret belirlerken ödevin İngilizce veya Türkçe olması, zorluğu, ödev konusu ve teslim tarihi de etkili oluyor” dedi.

Gizlilik teminatı veriliyor

Üniversite birinci sınıftan son sınıfa kadar parayla ödev yazdırılıyor. Şirketler, gizlilik teminatı da veriyor.

Ödev yazan şirket çalışanı, “Etik değil ama ödevleri yapıyoruz. Lisans, yüksek lisans ve doktora ödevlerini, başarılı üniversite öğrencileri hatta akademisyenlerimiz yazıyor. En çok ödev talebi; işletme, finans, ekonomi, uluslararası ilişkiler, endüstri mühendisliği, maliye, mimarlık, makine mühendisliği, istatistik, analiz ve inşaat mühendisliğinden geliyor” dedi.


‘1700 liraya yazdırdım’

Mimarlık öğrencisi A.T: “Çizim yapmakta çok zorlanıyordum. Ödev yazdırma siteleri internette bol miktarda var. Mesaj yazdım, hemen geri döndüler. Ödevim çizimlerle falan 85 sayfa tuttu. 1700 lira’ya anlaştık. 3 günde yazıldı. Ödev gelince, parayı hesaplarına yatırdım. Ders hocam, benim yazmadığımı anlasa da onayladı.”

Sahtekarlığın reklamını bile yapıyorlar:

ücretli ödev yazımı

İnanılır gibi değil: Sahtekarlığa para ödeyenler bir de şikayet ediyor!

Öğrenciler para verip yazdırdıkları ödevlerde intihal çıktığı gerekçesiyle şikayet sitelerinde paylaşım yapıyorlar. Onlardan biri şöyle:

• Bilgi ödev tez merkezi ile 10 sayfalık ödeve 1500 TL istediler daha sonrasında ödevi aldık normalde intihal raporu ile birlikte %20 nin altında olarak teslim ettiler. Teslim ettikten sonra ödememizin tamamını yaptık hocamıza ödevimizi götürdüğümüzde intihalin çok daha yüksek olduğu ve rapor üzerinde oynama yapıldığı söylendi bize.


• S*** denilen hocayı ulaşmaya çalıştık fakat telefonlara cevap vermedi hiçbir şekilde mağdur edildiğimizi mailden belirtmemize rağmen bu ödevden kaldık para iadesi istememize rağmen kesinlikle para iadesi yapılmadı çok basit bir bahane ile ödevi yapan hocanın işi bıraktığı yalanı söylendi.

Akademik tez borsası: 7 bin 500 liraya tez 300 liraya ödev