Yurtdışı çıkış harcına yüzde 200 zam yapıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla, yurtdışı çıkış harcı 50 TL’den 150 TL’ye yükseltildi.

Yurtdışı çıkış harcı

Yurtdışı çıkış harcına yüzde 200 zam yapıldı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan “Yurt Dışına Çıkış Harç Tutarının Yeniden Belirlenmesine Dair Karar” ile yurtdışına çıkış için alınan harç tutarı 50 TL’den 150 TL’ye yükseltildi.

Yürürlüğe giren kararın, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütüleceği belirtildi.


2022 yılı pasaport ücretleri ne kadar oldu?

2022 yılında 10 yıl geçerliliğe sahip bir pasaportun ücreti 1008 TL’den 1478 TL’ye yükseldi.

Pasaport Süresi 2021 Harç Bedeli 2022 Harç Bedeli
6 Aylık 227,27 TL 309 TL
1 Senelik 332,13 TL 450,80 TL
2 Senelik 542,27 TL 738 TL
3 Senelik 770,20 TL 1048,70 TL
4 Sene ve daha uzun süreli 1.085,42 TL 1478 TL

 


2021’de 180 lira olan pasaport defteri ücreti (cüzdan bedeli) 2022’de 225 lira oldu.

Gençlerin yüzde 61’i daha iyi bir yaşam için yurtdışına göç etmek istiyor – İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.