Emekli bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek?

Emekli bayram ikramiyesi ne kadar? Ne zaman ödenecek? Bayram ikramiyelerinin hesaplara yatırılacağı tarih değiştirildi.

Emekli bayram ikramiyesi

Emekli bayram ikramiyeleri 27-29 Nisan tarihleri arasında hesaplara yatacak. 2018 yılında başlayan emeklilere ikramiye uygulaması yılda 2 kere olmak üzere emekli vatandaşlara ödeniyor.

Emekli bayram ikramiyesi bu yıl 2 Mayıs Ramazan Bayramı öncesinde emeklilerin hesabına yatırılacak.


Emekli ikramiyelerinin ödeme günleri ise şöyle:

  • 4/a’lı işçi emeklileri için ödeme günleri;
  • 17, 18, 19, 20, 21 olanların 27 Nisan
  • 22, 23, 24, 25, 26 olanların 28 Nisan,
  • 4/b’li Bağ-Kur emeklileri için 29 Nisan,
  • 4/c’li memur emeklileri için ise hem bayram ikramiyeleri hem de Mayıs ayı aylıkları 29 Nisan tarihinde ödenecek.

Bayram ikramiyesi ne kadar? 

Emekli bayram ikramiyesi ödeme tarihleri ile ilgili açıklama yapıldı. Emeklilerin hesabına her dini bayram öncesi ikramiye yatırılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konu ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Bilgin 1.100 TL olan emekli bayram ikramiyelerinin artırılmasının gündemlerinde olmadığını söyleyerek ödeme tarihlerini duyurdu.


“Emekli bayram ikramiyesi ne kadar?” olacak sorusunun yanıtı Bakan Bilgin’in açıklamaları ile belli oldu. Bayram öncesi emeklilere tahsis edilen 1.100 TL’lik emekli bayram ikramiyesi için beklenen açıklama geldi. Bakan Bilgin’in yaptığı açıklamaya göre geçen yıl 100 liralık bir artışla bin 100 TL’ye yükselen ikramiyeler bu bayramda da 1100 TL olarak hesaplara yatacak. İkramiyeler bu bayramda 28-29 Nisan tarihlerinde hesaplara yatırılacak.

Ek zam ödemesi olacak mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin NTV’de önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin asgari ücrete zammın gündemde olmadığını da ifade etti. Bakan Bilgin emeklilere 1100 lira bayram ikramiyesi ödemesi yapılacağını açıkladı.

Bakan Bilgin’in açıklamaları şöyle:


Bayram ikramiyelerine yönelik artış gündemimizde yok. Emeklilere 1100 lira ödenecek. Ödeme tutarı her zaman değerlendirilebilir. Sayın Cumhurbaşkanımızın gündeme getirebileceği şeyler olabilir. Şu andaki gündemde artış yok. Enflasyona ayarlı bir şey yok. Eşel artış enflasyon sarmalına düşürecek olaylara yol açar. Tüm dünyanın gündeminde enflasyonu yok etme amacı varken, hiper enflasyon tehlikesini çağırıştıracak söylemleri doğru bulmuyorum.

Emekli bayram ikramiyesine ek zam olacak mı?