Gezegen kavuşumu: Dört gezegen aynı çizgide olacak

1 Mayıs sabahı gerçekleşecek Venüs ve Jüpiter kavuşumunda, iki gezegenin birbirine çarpacak kadar yakın görülmesi bekleniyor. Ayrıca, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn de gökyüzünde aynı çizgide buluşacak.

gezegenler

Gezegen kavuşumu: Dört gezegen aynı çizgide olacak

Dünyaya komşu gezegenler Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn, 1 Mayıs sabahı gökyüzünde aynı çizgide buluşuyor.


Live Science’ın haberine göre, güneş sisteminin en parlak iki gezegeni Venüs ve Jüpiter, 30 Nisan’ı 1 Mayıs’a bağlayan gece sabaha doğru dünyadan bakıldığında neredeyse birbirine değecek kadar yakın görülecek.

Birbirinden milyonlarca kilometre uzaklıkta olan ve güneş etrafındaki turlarını farklı zamanlarda tamamlayan gezegenler dünyadan bakıldığında birbirine değecek kadar yaklaşıyor.

Gezegenlerin kavuşumu adı verilen bu olay her yıl meydana gelse de bilim insanları, beklenen Venüs ve Jüpiter buluşmasının dünyaya çok daha yakın bir noktada gerçekleşeceğini ve gezegenlerin teleskop yardımı olmadan daha açık şekilde gözlemlenebileceğini belirtiyor.

Venüs-Jüpiter kavuşumu: Güneş sisteminin en parlak gezegenleri bu gece kavuşacak

venüs jüpiter kavuşumu

Bu gece bulutsuz bir gökyüzüne bakanlar Venüs ve Jüpiter gezegenlerinin kavuşumunu çıplak gözle ya da dürbünle izleyebilecek. Her yıl gerçekleşen yakınlaşma bu yıl normalden çok daha yakın görülebilecek. Bu derece yakınlaşma, 2039’a kadar gözlemlenmeyecek.

Aslında bu iki gezegen birbirinden yüzlerce milyon kilometre uzaklıkta. Ancak Dünya’dan bakıldığında bu gece neredeyse temas ederken görülebilecekler.

Gezegen kavuşumu her yıl gerçekleşiyor ancak bu yıl gezegenler normalden çok daha yakın görülebilecek.


 Bu derece yakınlaşma, 2039’a kadar gözlemlenmeyecek.

Venüs Jüpiter kavuşumu, çıplak gözle ya da dürbünle izlenebilecek. Cumartesi gecesinden sonra iki gezegen, kendi yollarında uzaklaşmaya başlayacak. Prof. Lucie Green, “Astronomlar için bu olay son derece heyecan verici ve büyük bir fırsat” diyor.

gezegen kavuşumu

Gezegen kavuşumu nedir?

Gezegen kavuşumu, Dünya’dan bakıldığında iki gezegenin çok yakın, hatta temas halinde görülmesine deniyor.

Geçtiğimiz günlerde Jüpiter ve Venüs yavaş yavaş birbirlerine yaklaştı ve bu gece Dünya’dan bakıldığındaki en yakın konumlarında görülecekler.

Nasıl izlenir?

Jüpiter-Venüs kavuşumunu en iyi görebileceğiniz saatler, şafak öncesi, yani sabaha karşı gökyüzünün henüz aydınlanmadığı saatler.

Bu gezegenler, gökyüzünde Doğu yönünde baktığınızda, ufka yakın bir noktada görünür. Bu nedenle binalar gezegenleri görmenizi engelleyebilir. Yüksek bir noktaya çıkmanız avantaj olacaktır.

Prof. Green, “Bu gezegenlerin parlaklıkları farklıdır. Venüs, Jüpiter’den daha parlak görünür” diyor.


Gezegenlerin yerini tespit etmek için, mobil uygulamalardan da yararlanabilirsiniz.

Astroloji: 30 Nisan Güneş Tutulması burç yorumları