Usulsüzlüğü ortaya çıkaran öğretmenler sürgün edildi!

Mersin’in köklü okullarından biri olan Gazi Anadolu Lisesi’nde MEB genelgelerine aykırı şekilde okul spor salonu üçüncü kişilere kiralandı ve haksız kazançlar elde edildi. Durumu ortaya çıkartan öğretmenler soruşturmaya uğradı ve bazıları sürdün edildi. CHP konuyu TBMM gündemine taşıdı, soru önergesi verdi.

öğretmenler sürgün

Usulsüzlüğü ortaya çıkaran öğretmenler sürgün edildi!

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, görevlerini kötüye kullanarak kamu kaynakları üzerinden haksız kazanç elde eden idareyi uyararak konuyu ortaya çıkartan eğitimcilerin önce müfettişlerin soruşturmasına alındığını, ardından da sürgün edildiklerini belirtti.


Antmen, eğitim kurumlarında, görevi kötüye kullananların yerine gördükleri yanlışları ve hukuksuzlukları dile getiren eğitimcilerin cezalandırıldığını söyleyerek “Ayrıca, Gazi Anadolu Lisesinde yaşanan usulsüzlükleri yetkili amirlerine bildiren, kamu malının mevzuata aykırı kullanılmasını engelleyen öğretmenlerden birinin aldığı yer değiştirme, sürgün cezası; hayati tehlike doğurabilecekken sağlık özrünü, sağlık raporunu dikkate almadan verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şunlar:

■ Kamu kaynaklarını koruyan ve Milli Eğitim Bakanlığı genelgelerine aykırı eden okul idaresini uyaran eğitimciler neden cezalandırılmaktadır? Okul kaynaklarını üçüncü kişilere kiralayarak haksız kazanç edenler yerine neden bu öğretmenlerimiz baskı altına alınmıştır?

■ Konuyla ilgili olarak Bakanlığınız ne tür girişimlerde bulunacaktır? Bu haksızlık ve hukuksuzluktan dönülmesi için ne yapacaksınız?

■ Sağlık durumu raporlarla da ortada olan eğitimcilerin sürgün edilmesini durduracak mısınız?


■ Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle; Gazi Anadolu Lisesi spor salonu bugüne kadar kaç defa kiraya verilmiştir? Salon kimlere ne karşılığında kullandırılmıştır? Buralarda ne tür organizasyon veya etkinlik yapılmıştır? Bu etkinlik ve organizasyonlardan İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin ve Bakanlığınızın yetkili birimlerinin bilgisi ve onayı olmuş mudur?

“Önceki evinde duşakabin mi vardı?” diyen AKP’li Elazığ Belediye Başkanı’na tepki


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.