Soylu’dan gece 12’de müzik yasağı uygulaması hakkında açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gece 12’den sonra uygulanmaya devam eden müzik yasağı ile ilgili yaptığı açıklamada “Teknik ekiplerimiz çalışıyor, ses, desibel nasıl olacak? Bize bir öneri getirecekler ve bunu değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

süleyman soylu

Soylu’dan gece 12’de müzik yasağı uygulaması hakkında açıklama. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bursa’da cezaevi aracına bombalı saldırı ile İstanbul Gaziosmanpaşa’da TÜGVA binasının yanında meydana gelen patlamayı değerlendiren Soylu, her iki saldırının da faillerini tespit ettiklerini açıkladı.


Soylu, “Saldırılar PKK’yı mı işaret ediyor? Bu saldırılarla ilgili soruşturmada gelinen son aşama nedir?” sorusuna, “İstanbul’daki bomba boru tipli pil düzeneğiyle çalışan bomba Bursa’daki el yapımı uzaktan kumandalı patlayıcı. Bursa’daki İstanbul’daki olayın faillerini tespit ettik. PKK’ya taşeronluk yapan iki örgütle bağlantılılar. Bursa’daki eylemi terör örgütü MLKP, İstanbul’daki eylemi DKP-BÖG örgütü gerçekleştirdi” yanıtını verdi.

“Suriyelilere bayram izni verilmeyecek”

Süleyman Soylu, Suriyeli sığınmacıların bayram izninde ülkelerine dönüş iznine ilişkin de konuştu. Bayramlarda ülkelerine dönen Suriyeli sayısının çok olmadığını söyleyen Soylu “3 milyon 768 bin Suriyeli var Türkiye’de. Sınır güvenlik önlemlerinin tamamını almaya çalışıyoruz. Yaklaşık 500 bin kişi gönüllü olarak geri döndü. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz güvenli bölgelere geçti. Onurlu geri dönüşte güvenli bölgelere dönecekler. İdlib’de briket evleri yapıyoruz.

Yaklaşık 4 bayramdır hem pandemi nedeniyle de bu gidişleri önemli ölçüde durdurmuştuk. Gittiler, yüzde 60’ı kaldı. Sonra gittiler geri döndüler. Bayramlarda gidenler çok bir sayı değil. Geçen hafta itibarıyla valilerimize bayram izni verilmeyecek dedik. Şu anda bayram izni verilmiyor. Güvenli bölgeye gidip orada kalabilirler. Bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı

31 Mart itibarıyla Suriye uyruklu 200 bin 950 kişi vatandaş oldu, 113 bin 654’ü reşit. Bunun 87 bin 296’sı çocuktur. 2018-19 seçimlerinde yüzde 30-35 oy kullandı. Türkiye’de tımarhanede olması gereken adamlar bugün ”900 bin Suriyeli vatandaş yapıldı” diyor. Bu nasıl bir sayıdır? Tamamen iç karışıklık çıkarmaya çalışmak.

Oy kullanabilecek kişi sayısı 113 bin 654.

Türkiye’deki demografik yapıyı değiştireceğini ve seçimlerin sonucunu değiştireceğini söylemek yanlıştır. Eğer biz sınır duvarları yapmazsak, kendi ülkelerine geri döndürmezsek o zaman demografik yapı değişir.


İBB’de güvenlik soruşturması

Hukuk nizamına ben de uymak zorundayım, tüm kamu kuruluşları da uymak zorunda. Kimsenin biz oy aldık, istediğimizi yaparız demeye hakkı yok. Kurumlar hukuka uymazsa müeyyidelerle karşı karşıya kalır. Biz hepsini denetliyoruz. Teftişlerimizi yapıyoruz. Biz Doğu ve Güneydoğu’da inceleme yapmamış olsaydık dağa çıkış oranları artardı.

DİAYDER davası var. Terör örgütüyle irtibatlı kişilerin olduğu tespit edildi.

Bize diyorsanız ki yanlış varsa düzeltilmesin… Böyle bir imkan kimseye sağlanmaz. Belirlenen kriterler var, bu kriterlere göre alacaksın. Milletin gözüne baka baka yalan söylüyorsun. Bizim bir görevimiz var, yarın bize bunun hesabını sorarlar.

Bu ülkenin nizamını korumak için attığımız her adımda hakaret yiyoruz. Bir belediye başkanı sabahtan akşama kadar bakanlara hakaret ediyor. Sonra benim AFAD’ımın da Valinin yanına oturup program yapıyor.

Gece 12’den sonra müzik yasağı uygulaması

Türkiye pandemiyle ilgili çok önemli tedbirler aldı. Türkiye netice itibarıyla önemli bir bölümünü geride bıraktık.

Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olarak bir çalışma yapıyoruz, bu çalışmanın sonucunu paylaşacağız. Teknik ekiplerimiz çalışıyor, ses, desibel nasıl olacak? Bize bir öneri getirecekler ve bunu değerlendireceğiz.

Bildiri büyükelçiye gitti iddiası

Devletin diliyle konuşurum, burası dedikodu makamı değil. Eski büyükelçi, AB büyükelçisine redaksiyon için gönderdi.


O büyükelçilerin haddine değildir bu. Siyaset oyun kurgulamak da onların haddi değildir. Seçime gidersiniz seçimde millet külahınızı önünüze düşürür. Yıllarca bu oyunlar, tezgahlar bu ülkede oynanmıştır. Bu ülkenin tek vasisi millettir.

Emekli bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.