Nijerya’da Deborah Samuel isimli öğrenci taşlanarak ve yakılarak öldürüldü

Nijerya’da Deborah Samuel isimli üniversite öğrencisi, WhatsApp’taki sınıf grup sohbetlerinde dini içeriklerin yayınlanmasına tepki gösterince bir grup erkek tarafından ‘dine hakaret’ gerekçesiyle okuldan zorla çıkartıldı, darp edilip taşlanarak öldürüldü, sonrasında bedeni ateşe verildi.

Deborah Samuel

Nijerya’da sınıf grubuna atılan dini mesajlardan rahatsız olan Deborah adlı genç kadın “saçma sapan şeyler paylaşmak yerine ders için gerekli paylaşımlarda bulunun” tarzında sesli mesaj göndermesi sonrası sokakta tekbir getiren grup tarafından sopalarla taşlanıp yakılarak öldürüldü.

Nijerya’nın Sokoto eyaletinde perşembe günü Deborah Samuel adlı öğrenci, görgü tanıklarına göre öğrencilerin yer aldığı bir WhatsApp grubunda İslam’a hakaret içerikli mesajlar paylaştığı gerekçesiyle linç edildi.


Paylaşım çevirisi: Deborah bugün @ sokoto Devlet Eğitim Yüksekokulu’na dine hakaretten taşlanarak yakılarak öldürüldü. Bir sesli notta, WhatsApp’taki sınıf grup sohbetlerinde dini içeriklerin yayınlanmasına tepki gösterdi. Huzur içinde yat Deborah.

Polisten açıklama

Independent’ta yer alan haberde, kimliğini açıklamayan bir görgü tanığının olaya ilişkin ifadelerine yer verildi. Görgü tanığı, “Öğrenciler tarafından kullanılan bir WhatsApp grubu var. Burada Müslüman bir öğrenci İslami bir paylaşım yaptı. O da bu paylaşımı eleştirdi. Gruba Hz. Muhammed’e hakaret ettiği bir ses kaydı attı. Her şeyi bu tetikledi” dedi.

Sokoto polisinin açıklamasında, Shehu Shagari Eğitim Koleji adlı üniversitede okuyan Samuel’in “Hz. Muhammed’e hakaret ettiği bir paylaşım” nedeniyle öldürüldüğü açıkladı.

Polis sözcüsü Sanusi Ebubekir, paylaşım üzerine okuldaki öğrencilerin ayaklandığını, üniversite yönetiminin de Samuel’i güvenli bir odaya yerleştirerek korumaya aldığını söyledi.


Polis sözcüsü, öfkeli öğrencilerin daha sonra zor kullanarak Samuel’i odadan çıkardığını, taş ve sopayla döverek öldürdüğünü ve bedenini ateşe verdiğini belirtti.

Paylaşım çevirisi: Adı Deborah’dı. Nijerya, Sokoto Eyaleti, Shehu Shagari Eğitim Koleji’nin Hıristiyan bir öğrencisiydi, bugün erkek Müslüman akranları tarafından “dine hakaret” nedeniyle dövülerek öldürüldü ve yakıldı. Görüntüler paylaşılamayacak kadar yürek parçalayıcı… Ayrı bir videoda katilleri, bağırarak suçlarını gururla itiraf ediyor. İçlerinden biri, cesedini ateşe verdiği kibrit kutusunu sallarken, ceset arka planda yanmaya devam ediyor…

Okul kapatıldı

Sümeyye Usman Inname adlı bir öğrenci, polislerin kalabalık grubu dağıtmaya çalıştığını fakat başarısız olduğunu söyledi.

Görgü tanığı, “Polis önce gözyaşartıcı kullandı, sonra da havaya ateş açtı fakat öğrenciler direndi. Öğrenciler polise taş ve sopayla saldırınca onlar da kadını kurtaramadı. Deborah’yı dövdükten sonra onu ateşe verdiler” ifadelerini kullandı.

Polis, kimliğini açıklamadığı iki öğrencinin tutuklandığını duyururken, Sokoto Valisi Aminu Tambuwal da olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Yetkililer polisin olay yerinde incelemelere devam ettiğini ve okulun kapatıldığını da belirtti.


Ülkede geçen ay da ateist bir insan hakları savunucusu, dine hakaret ettiği gerekçesiyle önce zorla akıl hastanesine yatırılmış, daha sonra da 24 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Tehlikenin Farkhunda mısınız?