Marmaris’te çıkan yangında son durum: Belediye Başkanı açıklama yaptı

Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay yaptığı açıklamada, “Rüzgardan kaynaklı durumumuz çok da parlak gözükmüyor” ifadelerini kullandı.

marmaris

Video aşağıda – Marmaris’te saat 20:00 sularında çıkan yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı helikopterlerin yanı sıra arazözler, iş makineleri ve orman işçileriyle müdahale ediliyor.

“Rüzgardan kaynaklı durumumuz çok da parlak gözükmüyor”

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Twitter hesabı üzerinden yangın bölgesinde konuştuğu bir video paylaşarak şunları dedi: “Maalesef en büyük olumsuzluğumuz rüzgarın şiddetli olması. Tüm ekipler teyakkuzda ama dediğim gibi rüzgardan kaynaklı durumumuz çok da parlak gözükmüyor.”


Geçen yılki orman yangınlarını takip edip söndürülmesi için mücadele veren Şahan Gökbakar, Twitter’dan bölgeye hava aydınlıkken uçakla müdahale edilmemesine sert tepki gösterdi: “Bakın henüz hava aydınlık iken, bu halde yanan bir yangın… Havadan ucakla mudehale edilir mi? EDİLİR! NEREDE UÇAKLAR??? UÇAKLAR NEREDE??? BU YANGIN YINE O KADAR BÜYÜK BIR ALANI YOK EDECEK Kİ!!! YAZIK! KIŞ BOYU BU ANI SÖYLEDİM!!! NEREDE BU UÇAKLAR???”


Geçen yıl “Kapasitesi yetersiz” denerek orman yangınlarında kullanılmayan Türk Hava Kurumu’na (THK) ait dokuz uçaktan dördünün bu yıl temmuzda, ikisinin ‘en geç seneye’ hazır olacağını duyurmuştu.

Orman Genel Müdürlüğü’nden açıklama


Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Muğla / #Marmaris’te farklı noktalarda çıkan orman yangını ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Biz buradayız. Görevimizin başındayız. 576 Personel 144 Arazöz 13 Dozer Yangını en kısa sürede kontrol altına almak için büyük bir gayretle çalışıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

 

Marmaris Amazon Bördübet’te orman yangını