Marmaris’te çıkan yangında son durum: Belediye Başkanı açıklama yaptı

Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay yaptığı açıklamada, “Rüzgardan kaynaklı durumumuz çok da parlak gözükmüyor” ifadelerini kullandı.

marmaris

Video aşağıda – Marmaris’te saat 20:00 sularında çıkan yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı helikopterlerin yanı sıra arazözler, iş makineleri ve orman işçileriyle müdahale ediliyor.

“Rüzgardan kaynaklı durumumuz çok da parlak gözükmüyor”

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Twitter hesabı üzerinden yangın bölgesinde konuştuğu bir video paylaşarak şunları dedi: “Maalesef en büyük olumsuzluğumuz rüzgarın şiddetli olması. Tüm ekipler teyakkuzda ama dediğim gibi rüzgardan kaynaklı durumumuz çok da parlak gözükmüyor.”


Geçen yılki orman yangınlarını takip edip söndürülmesi için mücadele veren Şahan Gökbakar, Twitter’dan bölgeye hava aydınlıkken uçakla müdahale edilmemesine sert tepki gösterdi: “Bakın henüz hava aydınlık iken, bu halde yanan bir yangın… Havadan ucakla mudehale edilir mi? EDİLİR! NEREDE UÇAKLAR??? UÇAKLAR NEREDE??? BU YANGIN YINE O KADAR BÜYÜK BIR ALANI YOK EDECEK Kİ!!! YAZIK! KIŞ BOYU BU ANI SÖYLEDİM!!! NEREDE BU UÇAKLAR???”


Geçen yıl “Kapasitesi yetersiz” denerek orman yangınlarında kullanılmayan Türk Hava Kurumu’na (THK) ait dokuz uçaktan dördünün bu yıl temmuzda, ikisinin ‘en geç seneye’ hazır olacağını duyurmuştu.

Orman Genel Müdürlüğü’nden açıklama


Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Muğla / #Marmaris’te farklı noktalarda çıkan orman yangını ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Biz buradayız. Görevimizin başındayız. 576 Personel 144 Arazöz 13 Dozer Yangını en kısa sürede kontrol altına almak için büyük bir gayretle çalışıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

 

Marmaris Amazon Bördübet’te orman yangını


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.