Patates ile temizleyebileceğiniz 5 şeyi öğrenince küçük dilinizi yutacaksınız!

Genellikle salatalarda ve yemeklerde kullanmaya alışık olduğumuz patatesin daha önce hiç duymadığınız kullanım alanlarını duyunca çok şaşıracaksınız. Bakın yemek dışında patatesin kullanım alanları nereler?

patates ile temizlik

Pişmiş, fırınlanmış, patates kızartması, dilimler, adını siz koyun: Patates söz konusu olduğunda olasılıklar sonsuzdur. Onları bu kadar çok sevmemizin sebeplerinden sadece biri. Ancak patatesler sadece lezzetli değil, aynı zamanda temizlik yaparken de oldukça kullanışlıdır. Bakın patatesler nerelerde kullanılıyor?

1- Gözlüklerinizin buğulanmasına patates ile son verin

Gözlük takarsanız, buğulandığında ne kadar sinir bozucu olduğunu bilirsiniz. Özellikle yüz maskesi takarken, bu genellikle böyledir. Neyse ki, kaçınmak kolaydır. Lenslerinizin iç kısmına bir çiğ patates sürün. Patateslerin içindeki nişasta bardaklarınızın buğulanmasını engeller.


2- Pas lekelerinde patates ile süper sonuç

Pastan kurtulmak kolay bir iş değildir. Neyse ki paslı bıçakları ve makasları kısa sürede patateslerle temizleyebilirsiniz. Patatesi ikiye bölün ve üstüne biraz bulaşık deterjanı ve kabartma tozu koyun. Tamamen bitene kadar pasın üzerine sürün. Su ile iyice durulayın ve kurumasını bekleyin.


3- Kırılan cam parçalarını kolayca temizleyebilirsiniz

Mutfakta bulaşık yıkarken cam tabağınız kırılıp yere mi düştü? Bu oldukça can sıkıcı bir durum. Özellikle de herhangi bir yere yetişmek gibi bir telaşınız varsa. Tüm kırık cam parçalarını toplamak zor bir iştir. Bazı parçalar o kadar küçük ki onları göremiyorsunuz bile. Durun sakin olun hemen panik yapmayın. Onların üzerine basmadan hem de elinizi sürmeden temizlemenin bir yolu var. Patateslerin işe yaradığı yer burasıdır. Bir patatesi ortadan ikiye kesin. Açık tarafı camın kırıldığı yere sürtün. Güvenlik için, bunu yaparken daima koruyucu eldiven giyin.

4- Patates gümüş parlatmada harikalar yaratıyor

Öğlen menünüz de haşlanmış patates mi var? Aman haşlanmış patatesin suyunu lavaboya dökmeyin. Haşlanmış patatesin suyu, gümüş eşyalarınızdaki rahatsız edici lekelerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek çok sayıda nişasta içerir. Gümüşü en az bir saat haşlanmış patatesin suyunda bekletin. Kuruduğunda cilalayın ve nasıl parlak ve yeni göründüğünü göreceksiniz.

5- Patates ile küçük lekeleri çıkarabilirsiniz


Ne yazık ki, patatesler beyaz gömleğinizden dev vişne suyu lekelerini çıkaramaz, ancak daha küçük lekeler için işi halleder. Ondan kurtulmak için bir yağ lekesine yarım çiğ patates sürün. Lekeyi tamamen çıkarmak için işlemi defalarca tekrarlamanız gerekecek.

Astroloji: 29 Haziran Yengeç burcunda Yeni Ay burç yorumları