AKP’li Hamza Dağ’dan Arapça oy kullanma videosuna tepki

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti’nin 2019’daki reklamına Arapça dublaj eklenerek hazırlanan oy kullanma videosuna tepki gösterdi: “Yalanlarla yaptığınız algının altında kalacaksınız. Hukuki süreci başlatarak konunun takipçisi olacağız!”

Arapça oy kullanma

Türk vatandaşlığı verilen Araplara AKP’ye nasıl oy vereceklerini anlatan Arapça video sosyal medyanın gündemine düştü. Videoda AKP oy pusulasına damga vurulduğu görüldü. Arka fonda ise Paylaşılan Payitaht Abdülhamid dizi müziğinin kullanıldığı görüldü. Video birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından tepkiyle karşılandı.

Videoda Türk vatandaşlığı verilen Araplara, sözde AK Parti’ye nasıl oy verecekleri anlatılan görseller paylaşıldı. Konuya ilişkin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ resmi twitter hesabı üzerinden videoya tepki gösterdi.


AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’dan tepki

Söz konusu gelişme sonrası Twitter hesabından bir açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı, Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ olaya tepki göstererek hukuki sürecin başladığını duyurdu.

Dağ paylaşımında, “2019 seçimleri öncesi seçmenleri bilgilendirmek için yapılan Türkçe animasyona dublaj yapıp Arapça ses ekleyerek kamuoyunu yanıltıyor ve manipüle ediyorsunuz. Yalanlarla yaptığınız algının altında kalacaksınız. Hukuki süreci başlatarak konunun takipçisi olacağız.” dedi.

Reklamın orijinali 2019’da Türkçe yapılmış


Öte yandan, videonun 2019 seçimleri öncesi seçmenleri bilgilendirmek için Türkçe yapıldığı ortaya çıktı. Türkçe orijinal videoyu Arapça dublaj yapılarak Suriyelilerin sayfalarında  paylaşıldığı kaydedildi. (Kaynak: Yeniçağ)

İstanbul’da Araplar için özel okul açıldı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.