Dışişleri’nden Sri Lanka’daki halk isyanına ilişkin açıklama: Endişe duyuyoruz

Dışişleri Bakanlığı’ndan Sri Lanka’daki halk isyanına ilişkin yapılan açıklamada, “Sri Lanka’da yaşanan gelişmelerden ve devam eden protesto gösterilerinde artan şiddet olaylarından endişe duyuyoruz” denildi.

dışişleri sri lanka

Dışişleri Bakanlığı, Sri Lanka’daki geniş çaplı protestolara ilişkin açıklamada bulundu. Bakanlık, gelişmelerden ‘endişe duyulduğunu’ ifade etti.

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:


“Sri Lanka’da yaşanan gelişmelerden ve devam eden protesto gösterilerinde artan şiddet olaylarından endişe duyuyoruz. Ülkenin karşı karşıya bulunduğu ciddi siyasi ve ekonomik sorunların çözümünün toplumsal uzlaşıdan geçtiğine inanıyoruz. Bu süreçte tüm taraflara itidalli davranmaları ve şiddetten kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz.”

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede, halk isyan bayrağını çekti. Devlet başkanlığı sarayını basan eylemciler, başbakanlık konutunu da ateşe verdi.

Sri Lanka’da halk isyanı: Saraylar basıldı, yöneticiler istifa ettirildi

sri lanka

Ekonomik kriz protestolarının sürdüğü Sri Lanka’da sokağa çıkan halk, Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın sarayını bastı. Kaçtığı iddia edilen Rajapaksa’nın 13 Temmuz’da istifa etmeyi kabul ettiği duyuruldu. Protestocular ayrıca Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin evini ateşe verdi. Başbakan da istifa kararı aldı.

Ellerinde siyah bayraklar taşıyan ve ülke genelinden gelen binlerce gösterici, protesto nedeniyle akşam sokağa çıkma yasağı ilan edilen ancak daha sonra kaldırılan Kolombo’da bir araya geldi.

Gotabaya Rajapaksa

Sri Lanka medyasındaki haberlere göre, hükümet karşıtı yüzlerce protestocu, Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın resmi konutu ve ofisinin bulunduğu yerleşke çevresindeki barikatları aştı.

Güvenlik güçleri, devlet başkanlığı yerleşkesine giren protestocuları dağıtmak için havaya ateş açtı.

Asya basınında yer alan haberlerde ise protestocuların zorla yerleşkeye girmesinin ardından Devlet Başkanı Rajapaksa’nın yerleşkeden ayrıldığı ve güvenliği bir yere götürüldüğü ileri sürüldü. Protestocuların evinin etrafını sarması üzerine Sri Lanka Devlet Başkanı’nın kaçtığı da öne sürüldü.


Sri Lanka Devlet Başkanı Rajapaksa, 13 Temmuz’da istifa etmeyi kabul etti.

Sri Lanka Meclis Başkanı Mahinda Yapa Abeywardena, yaptığı açıklamada, Rajapaksa’nın 13 Temmuz’da istifa etmeyi kabul ettiğini duyurdu.

BAŞBAKANLIK KONUTU YAKILDI

Wickremesinghe

Halk ayrıca Başbakan Wickremesinghe’nin özel konutu önünde toplanarak evi ateşe verdi.

Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Protestocular zorla Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin özel konutuna girdi ve konutu ateş verdi” denildi.

BAŞBAKAN, İSTİFA EDECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Protestocuların başkanlık sarayını basmasının ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan Başbakan Wickremesinghe, “Tüm vatandaşların güvenliği dahil olmak üzere, hükümetin sürekliliğini sağlamak için parti liderlerinin bütün partilerin katılımıyla kurulacak bir hükümet konusundaki tavsiyesini kabul ediyorum. Bunu kolaylaştırmak için de istifa edeceğim” demişti.

Kolombo

ÖĞRENCİLERDEN PROTESTO

Siyah giyinen binlerce öğrenci, Kolombo’da Rajapaksa ve Wickremesinghe’nin istifası talebiyle protesto gösterisi düzenledi.

Ellerinde siyah bayrak taşıyan öğrenciler, “Yeter – şimdi gidin” yazılı pankartlar taşıdı.


Sri Lanka anayasasına göre, kendi rızasıyla istifası etmediği sürece bir devlet başkanının görevden alınması neredeyse imkansız.

Almanya Türk işçi alımına onay verdi: Aylık maaş 45 bin liradan başlayacak