Dünyanın en fakir ülkesinin parası TL karşısında yüzde 93 değer kazandı

Erdoğan’ın 1 milyar dolar yardım aktardığı Somali’nin para birimi, TL karşısında bir yılda yüzde 114 değerlendi. Dünyanın en fakir ülkesi Burundi’nin para birimi ise Türk Lirası karşısında yüzde 93 değer kazandı.

somali tl

TL, Dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olmayı sürdürüyor. Dünyanın en fakir üç ülkesinin para birimleri TL değer kaybedince iki kata kadar değerlendi. Türkiye’nin 1 milyar dolar yardım aktardığı Somali’nin para birimi, TL karşısında bir yılda yüzde 114 değerlenirken dünyanın en fakir ülkesi kabul edilen Burundi Frangı’nında yüzde 93 değer kazandığı belirtildi.

Türk lirasının (TL) değer kaybı devam ederken bir yandan dolar endeksi de son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Türk lirası dolar, Euro, Sterlin dışındaki diğer para birimleri karşısında da değer yitirdi. Öyle ki dünyanın en fakir üç ülkesinin para birimleri TL değer kaybedince iki kata kadar değerlendi.


Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine göre; enflasyon baskısı ile birlikte 2003 yılındaki 100 TL’nin gücü bugün 9 TL’ye geldi. Dünyanın en fakir ülkesi Burundi Frangı bir yılda TL karşısında yüzde 90 değer kazandı. TL halen Burundi Frangı karşısında değerli bir pozisyonda konumlanıyor. 11 milyon nüfusa sahip Burindi’de kişi başına sadece 275 dolar düşüyor.


Dünyanın en fakir ikinci ülkesi konumunda olan Orta Afrika Cumhuriyeti’nin para birimi de ‘Frank’. Milli geliri 1,5 milyar dolar olan ülkede kişi başı gelir 306 dolar seviyelerinde seyrediyor. Ülkenin para birimi son 5 yılda neredeyse tüm para birimleri karşısında zayıflarken son bir yılda TL karşısında değerlenmeye başladı. Ülkenin para birimi hala TL’den değersiz. Ancak TL’nin en düşük seviyede olduğu 20 Aralık 2021’de 0,028 seviyesine yükselen Orta Afrika Frangı 9 Temmuz 2022’de 0,027’ye ulaştı. Ülkenin para birimi halen TL karşısında değersiz ancak bir yılda TL karşından yüzde 63 değer kaydetti ve 0,016’dan 0,027’ye geldi.

Erdoğan’ın milyonlar gönderdiği Somali’de de TL düşüşte


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin son on yılda 1 milyar dolardan fazla yardım yaptığını duyurduğu Somali’de, Somali şilini bir yılda TL karşısında yüzde 115 değer kazandı.

Fatih Altaylı: Bu ülkeyi size rağmen sevip düşünmeye devam edeceğiz!