Kiralarını ödemeden ortadan kayboldular: Evini yabancılara kiraya veren ev sahipleri mağdur!

Kiralarını ödemeden ortadan kayboldular; evini yüksek bedelden yabancılara kiraya veren ev sahipleri mağdur oldu!

yabancılara kiraya

Mevcut kiracılarını çıkararak evini daha yüksek bedellerden yabancılara veren bazı ev sahipleri mağdur oldu.

Son aylarda milyonlarca kişi için en önemli gündem maddesi kiralar. Taşınacaklar kiralık ev bulmakta zorlanırken, kiracılar da talep edilen zamlar karşısında zor durumda. Özellikle yabancıların artan ilgisiyle, kiracılarını çıkarıp, 3-4 katı fiyatlarla evlerini kiraya vermeyi tercih eden ev sahipleri ise pişman olmaya başladı. Evi değerinin üzerinde rakamlara tutup, sonra taahhüt ettikleri tarihten çok daha erken çıkan kiracılar bu sefer ev sahiplerini mağdur etti.


Hürriyet‘te yer alan habere göre bazı yabancı uyruklu kiracılar yüksek bedelden kiraladıkları evden taahhüt edilen süreden daha erken çıkarken, bazıları ise dairelerde büyük hasara yol açıp ya da kiralarını ödemeden ortadan kayboldu.

Ev sahipleri ise bu durum karşısında çareyi dava açmakta bulurken, kiracısı iz bırakmadan kaybolanlar ise zararını sineye çekmek zorunda kalıyor.

Kiralarda yaşanan olağanüstü artışlar, Ev sahibi-kiracı ilişkisini gündemden düşürmüyor. Önce yasal sınırın üzerinde zam ve ara zam gibi talepler gündeme geldi. Zam ile beklentisi karşılanmayan ev sahipleri, kiracısını çıkarıp 2-3 kat fiyat farkıyla evi yeni birine kiralamanın yollarını aradı. Bu kez tahliye baskısı başladı. Ancak tahliye için kiranın ödenmemesi, gereksinimin ispatı, esaslı aykırılık ve yıkım gibi sebepler aranıyor.

PİŞMANLIK SESLERİ YÜKSELMEYE BAŞLADI


Mevcut kiracılarını çıkarıp, evlerini yabancı uyruklu kişilere yüksek fiyatlarla kiraya verdiler. O ev sahiplerinden pişmanlık sesleri yükselmeye başladı.

Konut fiyatlarındaki artış sürüyor: Kadıköy’de kiralık ortalaması dudak uçuklatıyor!