Fatih Altaylı: Bazı okullarda Taliban’ın eğitim bakanlığından gelmiş öğretmenlerin görev yaptığını da duyarsak şaşırmayacağız artık

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Cübbeli Ahmet Hoca adıyla tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’nün Sakarya’da vaaz vermesine izin verilen Vehhabi kökenli isimler için Diyanet İşleri Başkanlığı’na gösterdiği tepkiye dikkati çekti.

Fatih Altaylı

“Cübbeli Ahmet diye bildiğimiz Ahmet Mahmut Ünlü olmasa rezaletten haberimiz bile olmayacaktı. Meğer yurt dışından gelen Vahabi İmamlar, Türkiye’de camilerde ellerini kollarını sallaya sallaya vaaz verirmiş” diyerek duruma tepki gösteren Altaylı, tepkisini şöyle sürdürdü:

“Bazı okullarda Taliban’ın eğitim bakanlığından gelmiş öğretmenlerin görev yaptığını da duyarsak şaşırmayacağız artık. Ne de olsa memleketin çivisi çıktı değil, çivisi kalmadı.”


Cübbeli Ahmet ne demişti?


Cübbeli Ahmet, Sakarya’da bir camide Kuveytli Osman El Hamis isimli “şeyh”in namaz kıldırıp vaaz vermesine tepki göstermişti. Diyanet’in kontrolü kaybettiğini söyleyen Ünlü, Vehhabi isimlere izin vermeye devam edilmesi halinde ‘iç savaş’ tehlikesiyle karşı karşıya kalınacağı konusunda uyarıda bulundu.

Eski AKP’li vekil Prof. Mazhar Bağlı: 15 Temmuz’da insanlar alçaktan uçan uçağa kafa atarak şehit oldu


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.