Hacettepe Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde Dekan, öğrencinin konuşmasını engellemeye çalıştı!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde Dekan Deniz Demiryürek, dönem temsilcisi Kaya Avşar’ın konuşmasını engellemek isteyince yeni mezun hekimler tarafından yuhalandı.

hacettepe tıp

Video aşağıda – Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde Dekan Prof. Dr. Deniz Demiryürek, dönem temsilcisi Kaya Avşar‘ın konuşmasını engellemek isteyince yeni mezun hekimler tarafından yuhalandı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bugün gerçekleşen mezuniyet töreninde konuşan yapan dönem temsilcisi Kaya Avşar, Senato’nun bu yılki mezuniyet törenlerinde yapılacak olan konuşmalara getirdiği kısıtlamayı eleştirdi.


Kaya Avşar konuşmasında şunları söyledi:

“Bu yılki mezuniyet törenleri için üniversite senatosu tarafından konuşmalara kısıtlama getirildiğini öğrendik. Öncelikle mezuniyet törenimizin nesnesi değil öznesi olduğumuzu hatırlatmak istiyorum. Bilim baskıların siyasi kaygıların olmadığı demokrasinin ön planda olduğu özgür platformlarda ilerler. Aidiyet duygusu yüksek akademisyenlerimiz kendi kaderlerini kendileri belirlediğinde daha ileriye gidebileceğimizi düşünüyorum. Üniversitemiz idari kadrolarının önceliği de siyasilerin beklentilerini karşılamaktan çok üniversitemizdeki bilim insanlarının isteklerini değerlendirmek olmalıdır. Ülkemizdeki tüm akademisyenlerin desteklenmesi bilimin aydınlattığı üniversitelerde demokrasinin hakim olması gerektiğine inanıyorum.”

Avşar konuşmasını yaparken, Tıp Fakültesi Dekanı Deniz Demiryürek engellemek istedi. Demiryürek, mezuniyet alanındaki diğer öğrenciler ve aileler tarafından yuhalandı ve alandaki destekle birlikte Avşar da konuşmasını tamamlayabildi.


İşte o görüntüler:

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde Hekimlik Andına sansür


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.