Hacettepe Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde Dekan, öğrencinin konuşmasını engellemeye çalıştı!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde Dekan Deniz Demiryürek, dönem temsilcisi Kaya Avşar’ın konuşmasını engellemek isteyince yeni mezun hekimler tarafından yuhalandı.

hacettepe tıp

Video aşağıda – Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde Dekan Prof. Dr. Deniz Demiryürek, dönem temsilcisi Kaya Avşar‘ın konuşmasını engellemek isteyince yeni mezun hekimler tarafından yuhalandı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bugün gerçekleşen mezuniyet töreninde konuşan yapan dönem temsilcisi Kaya Avşar, Senato’nun bu yılki mezuniyet törenlerinde yapılacak olan konuşmalara getirdiği kısıtlamayı eleştirdi.


Kaya Avşar konuşmasında şunları söyledi:

“Bu yılki mezuniyet törenleri için üniversite senatosu tarafından konuşmalara kısıtlama getirildiğini öğrendik. Öncelikle mezuniyet törenimizin nesnesi değil öznesi olduğumuzu hatırlatmak istiyorum. Bilim baskıların siyasi kaygıların olmadığı demokrasinin ön planda olduğu özgür platformlarda ilerler. Aidiyet duygusu yüksek akademisyenlerimiz kendi kaderlerini kendileri belirlediğinde daha ileriye gidebileceğimizi düşünüyorum. Üniversitemiz idari kadrolarının önceliği de siyasilerin beklentilerini karşılamaktan çok üniversitemizdeki bilim insanlarının isteklerini değerlendirmek olmalıdır. Ülkemizdeki tüm akademisyenlerin desteklenmesi bilimin aydınlattığı üniversitelerde demokrasinin hakim olması gerektiğine inanıyorum.”

Avşar konuşmasını yaparken, Tıp Fakültesi Dekanı Deniz Demiryürek engellemek istedi. Demiryürek, mezuniyet alanındaki diğer öğrenciler ve aileler tarafından yuhalandı ve alandaki destekle birlikte Avşar da konuşmasını tamamlayabildi.


İşte o görüntüler:

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde Hekimlik Andına sansür