Atlantik Okyanusu tabanında delikler keşfedildi: İnsan yapımı gibi görünüyor!

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), Atlantik Okyanusu tabanında keşfedilen deliklere ilişkin, “Neredeyse insan yapımı gibi görünüyorlar” ifadesini kullandı.

okyanus delikler

ABD’li kaşifler, okyanus yüzeyinin yaklaşık 2,6 kilometre altında uzanan deniz tabanında açılmış bir grup gizemli ve “kusursuz biçimde hizalanmış” delik keşfettiler ve bunları kimin ya da neyin açtığına ilişkin hiçbir fikre sahip değiller.

Orta Atlantik Sırtı’nda keşfedildi

Keşfedilen bu garip delikler, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) Okeanos Explorer adlı gemisinin mürettebatınca, yeryüzündeki en büyük dağ zincirinin bir parçası ve deniz tabanının büyük kısmı keşfedilmemiş bir bölgesi olan Orta Atlantik Sırtı’nı araştırdığı esnada tespit edildi.


Delikler düz bir hat üzerinde sıralanırken düzenli aralıklarla yinelenen mesafelerde bulundukları görülüyor ve küçük tortu yığınlarıyla çevrililer. Bu bölgedeki delikler aslında ilk kez tespit edilmedi; ABD Ulusal Deniz Balıkçılığı Servisi’ne bağlı iki deniz bilimcisi, 2004 yılındaki bir dalış sırasında, okyanus tabanında esrarengiz oyuklar bulunduğunu tespit etmişti.

NOAA’daki araştırmacılar, kurumun Facebook sayfasında, “Daha önce de aynı bölgede bu tür delikler görüldüğü bildirilmişti; buna karşın, kökenleri bir sır olarak kalmaya devam ediyor” açıklamasını yaptı:

“Neredeyse insan yapımı gibi görünüyor olsalar da deliklerin çevresindeki küçük tortu yığınları, onları bir şey tarafından kazılmış gibi gösteriyor…”


noaa
2021 Kuzey Atlantik Stepping Stones seferinin 13. Dalışı sırasında, bambu mercanlarla kaplı birkaç büyük magmatik kayaya rastlandı. Bambu mercanlar, bu büyük kayalar üzerinde yerel olarak boldu ve dalış boyunca farklı sert dipli habitatlara daha çok yayıldı.

Henüz çözülmemiş bir gizem

Bilim insanları 2004 yılında deniz tabanında bulunan tortuda yaşayan veya tortuyu süzerek beslenen bir canlının bu delikleri meydana getirdiğini iddia etti ancak henüz hiç kimse bu tür bir yaratığın onları oluşturduğuna tanık olmadığı için, deliklerin kökeni kesin olarak bilinmiyor.

atlantik okyanusu delikler

NOAA‘nın Facebook sayfasındaki paylaşımının altında sürmekte olan spekülasyonlar, zemin yüzeyinde bir gaz sızıntısı neticesinde oluşan çatlaklardan hazine arayan insan yapımı denizaltılara, karıncalara, uzaylılara ve hatta denizyıldızlarına varıncaya değin geniş bir yelpazede çeşitleniyor.

2022 Ridge Yolculuğu

Deep Discoverer
23 Temmuz’da Voyage to the Ridge 2022 seferinin dördüncü dalışı sırasında okyanus deniz tabanı üzerinde uzaktan kumandalı araç Deep Discoverer.

Henüz çözülmemiş olan bu gizem, okyanus kaşiflerinin geçtiğimiz mayıs ayında Hawaii yakınlarında bulunan bir sualtı dağının zirvesinde keşfettiği “Atlantis’e giden sarı tuğlalı sualtı yolunu” anımsatıyor. Bilim insanları, bu keşfi, birden fazla volkanik patlama sırasında deniz tabanının ısınması ve soğumasının bu garip ‘yolu’ yarattığından şüphelendiklerini belirterek duyurmuşlardı.

Bununla birlikte, bu delikleri neyin meydana getirdiğini anlamak biraz daha vakit alabilir. Araştırmacılar, bölgedeki hidrotermal bacalarla birlikte kırılma ve yarılma alanlarını incelemenin yanı sıra, bölgede bulunan mercan resiflerini ve sünger habitatlarını haritalamayı hedefleyen ‘2022 Ridge Yolculuğu’ seferinin bir parçası olarak eylül ayına dek bölgeyi keşfetmeyi sürdürecekler. Eğer şanslılarsa, belki bu delikleri açanı da iş başında yakalayabilirler.

hydrotherman vents
Hidrotermal havalandırma bacası. Fotoğrafın ortasında, sıvının içerdiği yüksek mineral ve sülfür seviyeleri nedeniyle koyu duman gibi görünen havalandırma sıvısını görebilirsiniz. Yakından bakın, bacanın Chorocaris karidesi ve Austinograea wiliamsi yengeçleriyle dolu olduğunu da göreceksiniz. (Marianas)

Kaynak: Live Science (Çeviri: Tarkan Tufan)

‘Zaman yolcusu’ olduğunu iddia etti: Atlantis keşfedilecek!