Dünya’nın dönüşü hızlanıyor: En kısa gün rekoru!

Dünya, 29 Haziran’da kendi etrafındaki 24 saatlik dönüş hızından daha hızlı bir şekilde dönerek rekor seviyede hızlandı. 24 saat içindeki dönüşünden tam 1,59 milisaniye daha kısa sürede kendi etrafında dönen Dünya’da en kısa gün yaşandı. Bunun nedeni, Dünya’nın mükemmel bir şekilde küresel olmaması ve kendi ekseni etrafında “sallanabilmesi” olarak açıklandı.

Dünya dönüşü

Geçtiğimiz yıllarda bilim insanları, Dünya’nın kendi ekseninde son 50 yıldır hiç olmadığı kadar hızlı döndüğünü, bu sebeple bir günün artık 24 saatten daha kısa bir sürede tamamlandığını dile getirmişti. Aynı zamanda bilim insanları, 19 Temmuz 2020 tarihinde günün 24 saatten tam 1.4602 milisaniye daha kısa sürdüğünü tespit etmişti.

Son yıllarda, Dünya’nın dönüş hızı daha da arttı ve günler giderek kısalmaya başladı. 2020 yılında kırılan rekora bir yenisi daha eklendi ve 29 Haziran, bu yazın şimdiye kadarki en kısa günü olarak kayıtlara geçti. Dünya’nın eksenindeki bir yalpalanma yüzünden yaşanan bu durum, Dünya’nın tek bir dönüşü 24 saatten daha kısa sürede tamamlamasına neden oldu.


Atomik saatlerden bir saniye çıkarmak gerekebilir

Webtekno’nun haberine göre; Dünya’da gece ve gündüz olarak deneyimlediğimiz dönüş, her zaman tam olarak kendi ekseni, Kuzey ve Güney Kutupları arasındaki çizgi ile aynı doğrultuda gerçekleşmez. Bunun en büyük nedeni Dünya’nın net bir küre şeklinde olmaması yani geoit şeklinde olmasıdır. Aynı zamanda okyanuslarda yaşanan gelgitler ve yer çekimi de dahil olmak üzere birçok faktör de Dünya’nın dönüş hızını bozmuş olabilir.


Bir gün artık 24 saatten daha kısa!

29 Haziran’da yaşanan en büyük dönüş hızı bozulması nedeniyle Dünya, 86.400 saniyeden ve tam olarak 24 saatten 1,59 milisaniye daha kısa dönerek, en kısa gün rekorunu tazelemiş oldu. Dünya bu şekilde hızlanmaya devam ederse, atomik saatlerden bir saniye çıkarmak gerekebilir. Yani, saat 00:00:00’da sıfırlanmadan önce 23:59:59’dan 23:59:60’a geçebilir ya da negatif artık saniye meydana gelirse saat 23:59:58’den direkt 00:00:00’a geçebilir.

Peki daha kısa günler yaşamamıza sebep olan Chandler Yalpalaması nedir?

Amerikalı astronom Seth Carlo Chandler 1800’lerin sonlarında keşfettiği bir sallantı sonucunda Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüş değişikliğine Chandler Yalpalaması denir. Yalpalanmanın nedeni ve etkisi hakkında ortaya atılmış birçok teori var. Bunlardan bazıları gelgitler ve dünyanın sıvı iç kısmının bu durumda bir rol oynadığını düşünürken, bazıları ise okyanuslardaki sabit rüzgarların bir anda yeryüzünde değişen miktarlarda suyu itmesi ve hatta büyük depremler nedeniyle olduğunu düşünüyor.


Çoğu insan Chandler Yalpalaması’ndan etkilenmez ancak yalpa teleskopların bir yıldızı doğru şekilde gösterme yeteneğinden göksel navigasyona kadar astronomik olayları etkiler.

Şok edici gelişmelere hazır olun – Astroloji: Ağustos burç yorumları || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.