MEB yönetmeliği ile özel okulların öğrenci kapasitesi artırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yayınladığı yönetmelikle bazı özel okulların öğrenci kapasitesini yüzde 25’e kadar artırdı. Sınıflar daha kalabalık olacak.

özel okulların kapasitesi

MEB yönetmeliği ile özel okulların öğrenci kapasitesi artırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı yönetmelikle, özel okullarda sınıf mevcutları sınırını değiştirdi.


MEB’in yayınladığı yönetmelikle, özel okullarda sınıf mevcutları sınırı değişti. Yeni yönetmelikle fen ve sosyal bilimler liselerinde 26, mesleki ve teknik liselerde 24 olan üst sınır 30’a çıkartıldı. Böylece yönetmelikle, özel mesleki ve teknik liselerde kapasite yüzde 25, özel fen ve sosyal bilimler liselerinde yüzde 13.3 arttırılmış oldu.

Böylece özel mesleki ve teknik liselerde kapasite yüzde 25, özel fen ve sosyal bilimler liselerinde kapasite yüzde 13.3 artırılmış oldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik şöyle:

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1-20/3/2012 tarihli ve 28239 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 48 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. 

“(1) Okullarda sınıf mevcutları; okul öncesi eğitimde 20, diğer okullarda 30’dan fazla olamaz.”

2012 YILINDA ÇIKARTILAN YÖNETMELİK ŞÖYLEYDİ:


MADDE 48 – (1) Okullarda sınıf mevcutları; okul öncesi eğitimde 20, ilköğretimde 30, fen ve sosyal bilimler liselerinde 26, meslekî ve teknik liselerde 24, diğer ortaöğretim kurumlarında 30 dan fazla olamaz.

Okullar ne zaman açılacak? Tarih belli oldu