Yurt çilesi: Birçok üniversiteli İstanbul’dan gitmeyi düşünüyor!

İstanbul’da öğrenci yurtlarında iki kata kadar artışlar yaşanıyor. Üniversitelilerden bazıları geldiği şehre dönmeyi dahi düşünüyor. Verdikleri kredi 850 TL, en uygun yurt fiyatı 800 TL. Öğrenciler “Cemaat tarikat yurtlarına mecbur bırakılmak istemiyoruz!” diyor.

yurt

Öğrencilerin barınma sorunu çözülmüyor. Bir ay içerisinde üniversiteyi kazanan öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlara yerleşecekler. Bazıları ise daha fazla para ödeyerek özel yurda çıkmak zorunda kalacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre İstanbul’da 21 devlet yurdu var. Toplam kapasite ise 24 bin 651. İstanbul’daki özel yurt sayısı ise 604. Özel yurtların kapasitesi de 94 bin 168. Ankara’da da 32 KYK yurdunun toplam kapasitesi 27 bin 225, 58 de özel yurt var.


İstanbul’da her 10 üniversiteliden yalnızca 1’i yurtta kalabiliyor

İstanbul’da yurt kapasitesi toplam 120 bine yeni gelirken, üniversiteli sayısı en az 1 milyon. Yani 10 öğrenciden yalnızca 1 öğrenci yurtlarda kalabiliyor.

Bununla birlikte yurt fiyatları da bu sene enflasyonla birlikte katlanmış durumda. Özel yurtların fiyatları ortalama 4 bin liraya gelirken üniversite, KYK yurtları da zamlanıyor. Yüzde 60’lık bir artış söz konusu.

Sözcü’nün haberine göre; Yaren isimli bir öğrenci, civardaki apartların fiyatlarının da 2000 liraya geldiğini söylüyor ve ekliyor:

“İstanbul’u tercih etmemelerini söylüyorum”

• Bu sene yer ayarlayamazsam, açık öğretime geçmeyi düşünüyorum. Yapacak bir şeyim yok. Bir sene kaldı bir şekilde bitirmeye çalışacağım. İstanbul tercih etmemelerini söylüyorum yakınımdaki arkadaşlarıma. Kesinlikle böyle bir durum var.

Yurt bulamadığı için apartta kalmak zorunda olan Marmara Üniversitesi öğrencisi Rozerin ise “Bizim apartın yüzde 80’i öğrenciydi neredeyse. Diğer yurtlara göre daha ucuzdu. Tamamen mecburiyetten apartta kalmayı tercih ettim. Kadıköy, Üsküdar civarında yurtları sormuştum o zaman 1800-3000 civarı fiyat söylenmişti. Ben dört kişilik odada 1400 liraya kalıyordum” dedi.

Verdikleri kredi 850 TL, yurt fiyatı 800 TL

Esra Tekinhan da Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğrencisi. Bu sene ikinci senesi.

KYK yurdunda kalıyordu ve ilk girişte fiyatın 450 lirayken şu anda 800 liraya çıkarıldığını, girişte verilen depozitodan doğan farkın da 470 lira olduğunu söyledi.


“Bu fiyatlar çok fazla” diyen Tekinhan, şöyle konuştu:

• Verdikleri kredi 850 lira. Geriye sadece 50 lira kalıyor. Bir kere zaten KYK yurtlarının ücret bakımından öğrenci dostu olması gerekiyor. Aldığımız kredinin çok altında yurt fiyatı olması gerekiyor ama bakın fark, 50 lira.

• Bir öğrenci için eve çıkma ihtimali de artık yok. Daha önce üniversiteliler 2-3 kişi çıkabiliyormuş eve. Artık o kalmadı.

“Cemaat tarikat yurtlarına mecbur bırakılmak istemiyoruz!”

Yaklaşık iki yıldır yurtta kalan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Merve Yebi de en önemli problemin fiyat artışı olduğunu söyledi ve üniversitesindeki yurtlardan örnekler paylaştı:

• Bu sene 650 lira vererek kaldığım 6 kişilik odanın önümüzdeki dönemdeki ücreti 1100 lira olacak. Üniversiteye gelirken elbette bunu beklemiyordum.

• 2019’daki hazırlık senemde ödediğim ücret 170 lira gibi bir fiyattı. Şu an bu fiyata yurt imkanı sağlayan tek yer dinci, gerici tarikat veya cemaat yurtları. Bizler bu yurtlara mecbur bırakılmak istemiyoruz.

“Yataklar gitti, ranzalar geldi”

ucuza yurt

Yurtlara yapılan zamların dışından kapasite, nitelik gibi sorunları da bulunuyor. Birçoğu temiz değil, birçoğunda öğrenciler sıkış tıkış kalmak zorunda.

İTÜ makine mühendisliği öğrencisi Cenker Karakuş, bu duruma örnek verdi:


• Son 1 senedir İTÜ’de yurtta kalıyorum. 1135 lira ödüyorum. İstanbul’da kalacak hiçbir yerim yoktu. İstanbul’a gelirken düşündürüyordu bu da. İTÜ yurtları, öğrencilerin 10’da 1’ine hizmet veriyor. Çarpıcı bir örnek vereyim: İTÜ vadi yurtlarındaki odalar 20 metrekare. Buralarda 3 öğrenci kalıyorduk. Bu sene odalardaki tekli yataklar kaldırılıp yerine ranza koyulmaya başlandı. 18-20 metrekare arası değişen odalara 6 kişi girmemizi istiyorlar. Olacak iş değil bu, inanılmaz. (Haberin tamamı: Sözcü)

Bu oda 900 TL! Mezardan farksız öğrenci yurdu


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.