Dolar/TL’de yeni rekor: 18,53

Dolar/TL 18,53 ile yeni zirveyi gördü. Geçen hafta Merkez Bankasının faiz indirimine devam etmesiyle 20 Aralık rekorunu aşan dolar kuru, bu hafta ise dolardaki yükselişin etkisiyle zirve tazeliyor.

dolar

Dolar endeksi dün 114,52’ye çıkarak 20 yılın en yüksek seviyesini gördü. Endeks bugün 113 seviyesine doğru geri çekiliyor. Euro, sterlin ve yen başta olmak üzere gelişmiş ülke paralarındaki oynaklığın fazla olması risk iştahını da azalttı. Gelişen ülke paraları son haftada majör paralara oranla daha az düşüş yaşadı. TL’de de düşüş oranı sert değil, fakat uzun zamandır dolar kurunun rekora çok yakın seviyelerde işlem görmesi, en ufak bir hareketliliğin zirve yapmasına neden oluyor.

Dün 18,48’e çıkan fiyat, bugün Asya seansında 18,5352 ile yeni zirveyi gördü. Kurun bu ayki yükseliş oranı %1,5 olurken sene başı yükseliş oranı ise %38’e yaklaştı.


KÜRESEL PİYASALARDA DENGE ARAYIŞI

Küresel piyasalarda, yüksek faiz ortamı ve güçlenen doların ekonomilere yansımalarına ilişkin endişeler sürerken, dün İngiliz tahvil ve döviz piyasasında yaşanan çalkantının ardından bugün denge arayışının öne çıktığı görülüyor.

Merkez bankalarının geçen hafta agresif bir şekilde faizleri artırması ve yüksek faiz ortamının bir müddet daha süreceği sinyali vermesinin ardından küresel çapta dolar talebi güçlenmeye devam etti.

Bu durum diğer ülke para birimleri ve emtia piyasasında satış baskılarının derinleşmesine neden olurken, Brent petrolün varil fiyatı dün 82,5 dolarla 8 ayın en düşük seviyesine geriledi. Altının ons fiyatı da Nisan 2020’den bu yana ilk kez 1.621 dolar seviyesini gördü.


Bu gelişmelerin yanı sıra İngiltere’de hükümetin açıkladığı son vergi indirimi planının ardından İngiliz sterlininde yaşanan tarihi değer kaybı, diğer ülke para birimlerinin dolar karşısındaki düşüşünü tetikledi. Tahvil piyasasında da çıkışlar hızlanırken, dün 10 yıllık tahvil faizi İngiltere’de yüzde 4,28’le Ekim 2008’den, Almanya’da yüzde 2,13’le Aralık 2011’den, İtalya’da yüzde 4,56’yla Ekim 2013’ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Avrupa tarafında, İngiliz hükümetinin toplam 45 milyar sterlini bulacak vergi indirimi uygulamasını devreye alacağının duyurulmasının ardından dün sterlin/dolar paritesi 1,0348 ile tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. Vergi indirimi uygulamasının enflasyonist baskıları artıracağı beklentileriyle para piyasalarında İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) acil toplanacağı ve faizleri kasıma kadar 200 baz puan artıracağı fiyatlanmaya başladı.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

  • 14.30 ABD, Fed Başkanı Powell’ın konuşması
  • 15.30 ABD, ağustos ayı dayanıklı mal siparişleri
  • 17.00 ABD, eylül ayı tüketici güven endeksi
  • 17.00 ABD, eylül ayı Richmond Fed imalat endeksi
  • 17.00 ABD, ağustos ayı yeni konut satış istatistikleri

Küresel tarafta merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamalar yakında takip edilecek. ABD tarafında ise konut ve dayanıklı mal siparişleri açıklanacak. Merkez bankalarından gelecek şahin açıklamalar döviz piyasasındaki oynaklığın artmasına neden olabilir.

Altın fiyatları 2,5 yılın en düşük seviyesini gördü!