Bilimsel olarak kanıtlandı: Kediler insanları dinliyor

Evcil kediler üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları yayınlandı. Buna göre kediler, sahiplerinin konuşmalarını dinliyor ve seslerini ayırt edebiliyor.

Kediler

Charlotte de Mouzon, Marine Gonthier ve Gérard Leboucher tarafından hazırlanan ve 25 Ekim’de yayınlanan bir makale, kedilerin sahiplerinin konuşmalarını dinlediğini ortaya koydu. WebTekno’nun makale ile ilgili aktardığı habere göre, bilim insanları kedilerle ‘tatlı tatlı’ konuştuğumuzda bizi anlayıp anlamadıklarını inceledi.

16 evcil kedi ile yapılan çalışma, kedilerin sahiplerinin sesini ayırt edebildiğini, üstelik sahiplerinin sesine diğer kişilerin sesine göre daha farklı tepki verdiğini ortaya koydu.


kedi

Yapılan çalışmada kediler, sahiplerinin kendileriyle konuştuğu sırada ‘kuyruk sallamak, göz kırpmak, kulak kabartmak ve donup kalmak’ gibi hareketler sergiledi. Fakat bu davranışlar, sadece onlarla tatlı tonlarda konuşulunca görüldü.


Fakat bu araştırmanın bazı eksik noktaları da vardı. Araştırmada incelenen kediler tek sahibe sahip kedilerden oluşuyordu. Bununla birlikte kediler, çalışma sırasında kendi evlerinde, başka bir ortama taşınmamış şekilde incelendi.

Bilim insanları deniz canlılarının birbirleriyle nasıl konuştuğunu keşfetti