Sisli dağlardaki Brocken hayaletleri gizemi

Sisli dağlarda tek başınıza gezerken görebileceğiniz Brocken Hayaletleri, gerçekten kulağa geldiği kadar korkutucu mu? Yoksa bu gizemin mantıklı bir açıklaması var mı?

brocken-hayaletleri

İngiltere’de dağ yürüyüşü yapan bir Twitter kullanıcısı, Brocken Hayaleti olarak adlandırılan olayı videoya çekmeyi başardı. Chris Randall adlı kullanıcı, görüntüleri Twitter izleyicileriyle paylaşarak karşılaşmayı “tüyler ürpertici” olarak nitelendirdi ve başlangıçta “karşısında başka birinin durduğunu sandığını” söyledi. Gelen yanıtlarda da insanlar, benzer deneyimlerini paylaştı.

Olayın mantıklı bir açıklaması var mı?

Neyse ki bu olayın mantıklı bir açıklaması bulunuyor. Adını Alman bilim adamı Johann Silberschlag’ın tanımlamasıyla Brocken Dağı’ndan alan Brocken Hayaletleri, sadece puslu günlerde ortaya çıkıyor.


Güneş alçaldığında ve uygun koşullar olduğunda, gözlemcinin gölgesinin sisin üzerine düşmesi ile, sanki uzun boylu, gölge benzeri bir figür onu yakından izliyormuş gibi görünüyor.


Sisi oluşturan su damlacıkları, bazen gözlemciye doğru yön değiştirerek sanki gölge hareket ediyormuş gibi davranabiliyor. Yani Brocken Hayaletinden korkan insanlar, aslında kelimenin tam anlamıyla kendi gölgelerinden korkuyorlar. (Yazının devamı: CHIP)

Resimde kahve çekirdekleri arasına gizlenmiş adamı bulabilecek misiniz?