Bulaşık süngeri neden hasta ediyor?

Evde bulaşıkları temizlemek için kullandığımız bulaşık süngerinin içerisinde insan vücudundan daha çok bakteri bulunduğunu biliyor musunuz? Norveç’te yapılan çalışmanın sonucuna çok şaşıracaksınız.

Bulaşık süngeri

Çoğu evde bulaşık süngeri bulunuyor. Peki, hiç bu süngerlerin sizi hasta edebileceğini düşündünüz mü?

Birçok uzman bulaşık yıkarken sünger yerine fırça kullanılması gerektiğini söylüyor. Fırça yerine alternatif olarak kabak lifi de tercih edebilirsiniz.


Peki, bulaşık süngeri neden hasta ediyor?

Norveç’te bulunan gıda araştırma firması Nofima’da çalışmalarını sürdüren, bilim insanı Trond Moretro, süngerlerin devamlı olarak ıslak kaldığını ve asla kurumadığını bu nedenle içerisinde daha fazla bakteri bulundurduğunu söyledi.

Tek bir süngerin bile bir insandan daha fazla bakteri bulundurduğunu söyleyen bilim insanı, bu bakterilerin sağlığa olumsuz etkileri olabilceğini söyledi.

Bakteriler süngerden ellere ve mutfak tezgahlarına kadar bulaşabiliyor. Bakterinin bu kadar hızlı büyümesine yardımcı olan etken ise nem ve yemek artıkları.


Araştırmalara göre fırça ve kabak lifi kullanmak bakterilerin daha az çoğalmasına neden oluyor çünkü bu kadar ıslak kalmıyorlar.

Ayrıca ıslak kaldığı için bakteri üreten bulaşık süngerleri etkili bir temizlik sağlayamıyor. Tüm bunlarla beraber deterjanların cilde verdiği zararlar da ayrı bir durum. Bulaşık temizliğinde en etkili çözüm bulaşık makinesi kullanmak. Hem sudan tasarruf sağlayabilir hem de bakterilerin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Temizlik yaparken neden eldiven kullanılmalı?

temizlik eldiveni

Temizlik yaparken pek çok kimyasala maruz kalırız. Çamaşır suyu, bulaşık deterjanı, sıvı sabun, dezenfektan, parfümlü yüzey temizleyici, yağ çözücü, leke çıkarıcı, kir ve pas sökücüler… Sıklıkla kullandığımız temizlik ürünlerinin içeriğindeki toksinler derimizden emilerek tüm organlara hasar verir. Tehlikeli kimyasallardan koruyan temizlik eldivenleri, toksik maddelere karşı kalkan görevi görmesinin yanı sıra temizliği kolaylaştıran yardımcılardandır.


Temizlik yaparken eldiven kullanmamak ciddi sağlık sorunlarına sebep olurken sunduğu faydalar saymakla bitmez.

  • Sıvı haldeki kimyasalların deri yoluyla absorbe (emilme) edilmesini engeller.
  • Ter ya da su ile ıslanan toz kimyasalların cilt üzerinden emilmesini engeller.
  • Kimyasal temizlik ürünlerinin sıçraması durumunda bariyer görevi görerek cildi korur.
  • Temizlik eldiveni kullanmamak sürekli kimyasala maruz kalma neticesinde ciltte tahriş, egzama, ürtiker (kurdeşen) ve cilt kanseri gibi pek çok hastalığa yol açabilir. Ciltte kızarıklık, kuruma, çatlama, cilt bariyerinde incelme, tırnaklarda soyulma, kırılma ve zayıflama gibi pek çok soruna sebep olur.
  • Temizlik ürünlerindeki toksik kimyasallar deri yoluyla emilerek tüm vücuda yayılır. Sürekli maruz kalındığında kalıcı organ hasarlarına, kalp hastalıklarına, hormonal bozukluklara, bilişsel ve nörolojik sorunlara yol açabilir. Bu bağlamda özellikle hamile veya emziren annelerin bebeklerine kimyasal toksinleri aktarmamak için mutlaka temizlik eldiveni kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Küf Mantarı Alerjisi nedir?