Fatih Altaylı: Emekli milletvekili neymiş; böyle saçmalık olmaz, olmamalı!

‘Emekli milletvekilliği’ne dikkat çeken gazeteci Fatih Altaylı, “Çok değil, 2 yıl milletvekilliği yapınca emekliliğe hak kazanıyorsun ve ölünceye kadar oldukça yüksek bir emekli maaşı alıyorsun. Dünyanın herhangi medeni ve demokratik bir ülkesinde böyle bir şey ne duydum ne gördüm” dedi.

fatih altaylı

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü yazısının bir bölümünde ’emekli milletvekili’ maaşlarına dikkat çekti. Emekli milletvekilliğini ‘rezillik’ olarak nitelendiren Altaylı, bunun 12 Eylül sonrasında ortaya çıktığını söyledi. Altaylı, “Dünyanın herhangi medeni ve demokratik bir ülkesinde böyle bir şey ne duydum ne gördüm. İnsanların bir işi vardır, (…) oradan emekli olurlar” dedi.

Altaylı’nın bugünkü yazısında yer alan, “Hadi canım emekli vekil mi olurmuş!” başlıklı bölümden bazı kısımlar şöyle:


Yıllardır, milletvekili maaşlarının yüksek olması gerektiğini savunurum.

Milletvekili, yaptığı görevin saygınlığına yakışır bir maaş almalıdır.

Kılığı, kıyafeti, yaşam kalitesi görevine uygun olmalıdır derim.

Bu memleket 600 milletvekiline doğru düzgün maaş verebilecek kadar varlıklıdır derim hep.

Ama bir şeyi savunamam.

“Emekli milletvekili”ni anlamam.

Böyle bir saçmalık olmaz, olmamalı.

Ne demek emekli vekil.

Dünyanın herhangi medeni ve demokratik bir ülkesinde böyle bir şey ne duydum ne gördüm.

İnsanların bir işi vardır.

Milletvekili olmak için işlerine ara verirler, belirli bir süre milletvekilliği yaparlar, sonra işlerine dönerler ve işleri ne ise oradan emekli olurlar.

O işin emekli maaşı ne ise emekli maaşı olarak da onu alırlar.

Bizde ise 12 Eylül sonrası böyle bir rezillik çıktı.

“Emekli milletvekilliği”.


Çok değil, 2 yıl milletvekilliği yapınca emekliliğe hak kazanıyorsun ve ölünceye kadar oldukça yüksek bir emekli maaşı alıyorsun.

Yetmiyor, emekli milletvekili hakkın rahmetine kavuşunca eşi, o da hakkın rahmetine kavuşunca evli olmayan ya da dul kızları da bu maaşı almaya devam ediyor.

Böyle bir haksızlık olamaz.

Vekilliğin emekliliği mi olur…

Ve dahası bu rezalet yetmezmiş gibi vekillerimiz geçen hafta toplandılar.

Eylül ayında denedikleri ama başaramadıkları bir işi gerçekleştirdiler.

Zerrece hak etmedikleri o emekli maaşlarına bir da zam yaptılar.

Geçen Ocak ayında 18 bin 800 TL olan, Temmuz ayında 39 bin 900 TL’ye yükselttikleri maaşlarına bir zam daha yaparak 51 bin 900 TL’ye çıkardılar.

Hiç utanmadan sıkılmadan.

Bu kadarla kalsa yine iyi.

TBMM çatısı altında bir de emekli milletvekilleri var.

Yani hem vekiller hem de emekli vekiller.

Nasıl oluyorsa!

Onların maaşı da 125 bin 300 TL’yi buldu.


Siz onlara bu parayı helal ediyor musunuz!

Buz gibi havada “1 kilo kıyma” kuyruğu!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.