Güzel kadınla konuşan erkek aptallaşıyor!

Hollanda’daki Radboud Üniversitesi’ndeki psikologlar, içlerinden birisinin; çekici bir kadından aşırı etkilenip, ev adresini bile unutması sonucunda bir deney yapmaya karar verdi. Sonuçlar şaşırtıcı: Erkeklerin bilişsel işlevleri, çekici ve güzel bir kadınla etkileşimden sonra geçici olarak gerileyebiliyor.

erkek kadın

Bilim insanlarının yaptığı araştırma, güzel kadınlarla etkileşime geçen erkeklerin bilişsel işlevlerinin geçici olarak gerileyebileceği sonucunu ortaya koydu. İngiliz Psikoloji Derneği üyesi Psikolog Dr. George Fieldman, “Bir erkek güzel bir kadınla tanıştığında ona, ‘üreme odaklı’ yaklaşır. Fakat bir kadın zenginlik, gençlik ve nezaket gibi başka özelliklerin de işaretlerini arar” dedi.

Diğer erkeklerin de aynı şekilde etkilenip etkilenmediğini görmek için 40 heteroseksüel erkek öğrenci üzerinde bir araştırma yapıldı. Erkek öğrenciler, oldukça basit bir hafıza testinden geçti.


7 dakikalık sohbet sonrası hafıza testleri düştü

İkinci aşamaya geçmeden önce öğrenciler, araştırma ekibinin kadın üyeleriyle 7 dakika boyunca sohbet etti. Bunun üzerine tekrar hafıza testine alındılar. Ancak bu kez hafıza testinden alınan puanlar, ilk teste göre düşüktü.

Kadınlarda değişiklik görülmedi

Aynı test ve aşamalar, bir grup kadın denek üzerinde de gerçekleştirildi. Ancak hem erkeklerle hem de kadınlarla konuşan kadın deneylerin hafıza testinden aldığı puanlar değişmedi.


güzel kadınla

Bulgularıyla ilgili bir raporda araştırmacılar şöyle dedi:

“Erkeklerin bilişsel işlevlerinin çekici bir kadınla etkileşimden sonra geçici olarak gerileyebileceği sonucuna vardık.”

İngiliz Psikoloji Derneği üyesi Psikolog Dr. George Fieldman, bulguların erkeklerin genlerini aktarmanın yollarını düşünmeye programlanmış olduğu gerçeğini yansıttığını söyledi. Fieldman, “Bir erkek güzel bir kadınla tanıştığında, ona ‘üreme odaklı’ yaklaşır. Fakat bir kadın zenginlik, gençlik ve nezaket gibi başka özelliklerin de işaretlerini arar” dedi.

Araştırmacılar, erkeklerin kadınlarla etkileşime girmeden önce ve sonra yaşadıkları bilişsel bozukluğu keşfetmeye başladılar. 2009’da yapılan bir araştırma, çekici bir kadınla kısa bir etkileşimden sonra erkeklerin zihinsel performansta bir düşüş yaşadığını gösterdi. Daha yeni bir çalışma, bu bilişsel bozukluğun, erkekler hakkında çok az şey bildikleri bir kadınla etkileşime girmeyi umduklarında bile devam ettiğini gösteriyor.


Günümüz toplumunda insanlar birbirleriyle sık sık telefon veya çevrimiçi olarak etkileşime giriyor. Birinin cinsiyetini anlamanın tek yolu onun adı veya sesi. Sanne Nauts ve ekibinin araştırması, bu çok sınırlı etkileşimlerde bile erkeklerin karşı cinsle karşılaştıklarında bilişsel bozulma yaşayabileceğini öne sürüyor. Çalışmalar kendi başlarına herhangi bir somut açıklama sunmasa da, Nauts ve meslektaşları bunun nedeninin erkeklerin potansiyel çiftleşme fırsatlarına daha güçlü bir şekilde uyum sağlamasıyla ilgili olabileceğini düşünüyor. Tüm katılımcıları hem heteroseksüel hem de genç olduğundan, kadının potansiyel bir flört olup olmayacağını düşünüyor olabilirler.

En sevdiğiniz renk kişiliğinizi ortaya çıkarıyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.