Güzel kadınla konuşan erkek aptallaşıyor!

Hollanda’daki Radboud Üniversitesi’ndeki psikologlar, içlerinden birisinin; çekici bir kadından aşırı etkilenip, ev adresini bile unutması sonucunda bir deney yapmaya karar verdi. Sonuçlar şaşırtıcı: Erkeklerin bilişsel işlevleri, çekici ve güzel bir kadınla etkileşimden sonra geçici olarak gerileyebiliyor.

erkek kadın

Bilim insanlarının yaptığı araştırma, güzel kadınlarla etkileşime geçen erkeklerin bilişsel işlevlerinin geçici olarak gerileyebileceği sonucunu ortaya koydu. İngiliz Psikoloji Derneği üyesi Psikolog Dr. George Fieldman, “Bir erkek güzel bir kadınla tanıştığında ona, ‘üreme odaklı’ yaklaşır. Fakat bir kadın zenginlik, gençlik ve nezaket gibi başka özelliklerin de işaretlerini arar” dedi.

Diğer erkeklerin de aynı şekilde etkilenip etkilenmediğini görmek için 40 heteroseksüel erkek öğrenci üzerinde bir araştırma yapıldı. Erkek öğrenciler, oldukça basit bir hafıza testinden geçti.


7 dakikalık sohbet sonrası hafıza testleri düştü

İkinci aşamaya geçmeden önce öğrenciler, araştırma ekibinin kadın üyeleriyle 7 dakika boyunca sohbet etti. Bunun üzerine tekrar hafıza testine alındılar. Ancak bu kez hafıza testinden alınan puanlar, ilk teste göre düşüktü.

Kadınlarda değişiklik görülmedi

Aynı test ve aşamalar, bir grup kadın denek üzerinde de gerçekleştirildi. Ancak hem erkeklerle hem de kadınlarla konuşan kadın deneylerin hafıza testinden aldığı puanlar değişmedi.


güzel kadınla

Bulgularıyla ilgili bir raporda araştırmacılar şöyle dedi:

“Erkeklerin bilişsel işlevlerinin çekici bir kadınla etkileşimden sonra geçici olarak gerileyebileceği sonucuna vardık.”

İngiliz Psikoloji Derneği üyesi Psikolog Dr. George Fieldman, bulguların erkeklerin genlerini aktarmanın yollarını düşünmeye programlanmış olduğu gerçeğini yansıttığını söyledi. Fieldman, “Bir erkek güzel bir kadınla tanıştığında, ona ‘üreme odaklı’ yaklaşır. Fakat bir kadın zenginlik, gençlik ve nezaket gibi başka özelliklerin de işaretlerini arar” dedi.

Araştırmacılar, erkeklerin kadınlarla etkileşime girmeden önce ve sonra yaşadıkları bilişsel bozukluğu keşfetmeye başladılar. 2009’da yapılan bir araştırma, çekici bir kadınla kısa bir etkileşimden sonra erkeklerin zihinsel performansta bir düşüş yaşadığını gösterdi. Daha yeni bir çalışma, bu bilişsel bozukluğun, erkekler hakkında çok az şey bildikleri bir kadınla etkileşime girmeyi umduklarında bile devam ettiğini gösteriyor.


Günümüz toplumunda insanlar birbirleriyle sık sık telefon veya çevrimiçi olarak etkileşime giriyor. Birinin cinsiyetini anlamanın tek yolu onun adı veya sesi. Sanne Nauts ve ekibinin araştırması, bu çok sınırlı etkileşimlerde bile erkeklerin karşı cinsle karşılaştıklarında bilişsel bozulma yaşayabileceğini öne sürüyor. Çalışmalar kendi başlarına herhangi bir somut açıklama sunmasa da, Nauts ve meslektaşları bunun nedeninin erkeklerin potansiyel çiftleşme fırsatlarına daha güçlü bir şekilde uyum sağlamasıyla ilgili olabileceğini düşünüyor. Tüm katılımcıları hem heteroseksüel hem de genç olduğundan, kadının potansiyel bir flört olup olmayacağını düşünüyor olabilirler.

En sevdiğiniz renk kişiliğinizi ortaya çıkarıyor!