Kediler neden salatalıktan korkuyor?

Kedilerle ilgili birçok şey oldukça eğlenceli ve gizemli. Kedilerin salatalıktan korktuğu viral videolar buna örnek olarak gösterilebilir. Kediler neden salatalıktan korkuyor? Uzmanlar araştırdı.

Kediler salatalıktan

Bu zamana kadar kedilerin salatalıktan korktuğu birçok video paylaşıldı ve birçoğu milyonlar izlenerek viral haline geldi. Neredeyse tüm kedilerin salatalıktan korktuğu görülüyor.

Kediler neden salatalıktan bu kadar korkuyor?

Kediler yırtıcı hayvanlardır ama aynı zamanda avdırlar. Evcil olmalarına rağmen, özellikle onları öğle yemeği yapmak isteyebilecek diğer hayvanlardan gelebilecek tehlikeyi gözetlemek için derin bir içgüdüleri vardır.


https://twitter.com/roboemjay/status/1615879905907965953

Korku-savunma içgüdülerini tetikliyor

Kedi-salatalık videolarının çoğu, bir kişinin salatalığı kedinin beklemeyeceği bir yere, örneğin su kabının yanına veya bir kapı eşiğine koymasını içerir.

Bu, bir kedinin korku-savunma içgüdülerini tetikler. Bu, insanın savaş ya da kaç tepkisine benzer.

Bir kedi davranış danışmanı olan Joey Lusvardi, insanların ve diğer hayvanların muhtemelen benzer bir tepki vereceğini söylüyor.

“İnsanların da yaşayabileceği bir dürtü”

Lusvardi, “Buzdolabında bir şey arıyorsan ve arkanı döndüğünde arkanda daha önce orada olmayan bir kutu görürsen, muhtemelen irkilir ve kafan karışır” diyor.

Lusvardi şöyle devam ediyor: “Kutunun kendisi muhtemelen korkutucu değil, ama bu olması doğal bir şey değil.”

Güvenli bölgeyi ihlal

Think Like a Cat kitabının yazarı Pam Johnson-Bennett, salatalıkları kedilerin yemek yediği yerlerin yakınına koymanın kedilerin kafasını daha da karıştırabileceğini çünkü bu bölgelerin genellikle güvenlik ve emniyetle ilişkilendirildiğini söyledi.


Sertifikalı bir hayvan davranışçısı olan Jill Goldman, National Geographic’e, kedilerin salatalığı ölümcül avcılar olabilen yılanlarla ilişkilendirebileceğini de söyledi.

Ölecek kişiyi önceden bilen gizemli kedi Oscar


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.