Martin Luther King heykeli ‘başka bir şeye’ benzetildi!

ABD’de ırkçılık karşıtı hareketin sembol ismi Martin Luther King Jr.’ın yeni heykeli tartışmalara yol açtı. Massachusetts eyaletinin başkenti Boston’da cuma günü (13 Ocak) açılan heykel penise benzetildi. The Embrace (Kucaklaşma) adlı eser sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutuldu.

Martin Luther King heykeli

Heykeltıraş Hank Willis Thomas eserde King’in, 1964’te Nobel Barış Ödülü’nü kazandıktan sonra eşi Coretta Scott King’le kucaklaşırken çekilen fotoğrafından ilham aldı.

6,7 metre uzunluğundaki bronz heykel, ırksal ve ekonomik adalet alanlarında çalışmalar yürüten Embrace Boston adlı kar amacı gütmeyen kuruluşun siparişiyle hazırlandı. Eser yaklaşık 10 milyon dolara mal oldu.


Thomas açılış günü Boston Globe’a yaptığı açıklamada “Bu çalışma gerçekten her birimizin aşkla dolma kapasitesiyle ilgili. Dr. King ve Coretta Scott King’in adını her duyduğumda ve yüzlerini her gördüğümde kendimi aşkla dolmuş hissediyorum” dedi.

luther king coretta
Martin Luther King, Jr., 1964’te Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldüğünün duyurulmasının ardından düzenlediği basın toplantısında karısı Coretta’ya sarılıyor. BETTMANN / GETTY IMAGES

Heykel penise benzetildi

Ancak Coretta Scott King’in kuzeni Seneca Scott heykeli penise benzetti.

Scott, Compact adlı dergi için kaleme aldığı “Aileme mastürbasyonlu saygı” başlıklı yazıda heykelin ailesine bir hakaret olduğunu savundu. Scott çalışmanın “woke (duyar) kültürünün vurdumduymazlığının ve kendini beğenmişliğinin bir örneği” olduğunu söyledi.

Kalbe benzetenler de var

mlk

19 tonluk sanat eseri, 609 bronz parçanın birleştirilmesiyle oluşturuldu. İç içe geçmiş 4 koldan meydana gelen heykel belli bir açıdan kalbe benziyor.

“Estetik açıdan tatsız”

king sculpture

Boston Herald adlı gazetede köşe yazarlığı yapan Rasheed N. Walters cuma attığı tweet’te şöyle yazdı:

Beyaz olmadığım düşünülürse, Martin Luther King’in kucaklama heykelinin estetik açıdan tatsız olduğunu söylediğim için herhangi bir ırkçılık suçlaması bana yapılmaz. Çiftin ve kucaklaşmalarının tam bir heykeli yapılmalıydı.


Komedyen Javann Jones ise “Bana sadece iki uzuv heykeliyle onurlandırılmış beyaz bir adam gösterin” dedi.

Partideki hırsızı 5 saniye içinde tespit edebilir misin?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.