Antakya Hatay’da yıkılan 3 yıllık Güçlü Bahçe sitesi müteahhidi: “Bana binayı soramazsınız”

Antakya Hatay’da yerle bir olan 3 yıllık Güçlü Bahçe sitesi müteahhidinden açıklama: “Burada atom bombaları etkisinde deprem oldu, her yer yıkıldı. Bana binayı soramazsınız!”

güçlü bahçe

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremle büyük yıkım yaşanan bölgede, yeni binaların yıkılması gündem oldu.

En çok yıkımın yaşandığı illerden olan Hatay’da 2019’da tamamlanarak açılışı yapılan ve yerle bir olan Güçlü Bahçe City, müteahhidi merak edilen binalardan biri olarak gündem oldu. Açılışında Guinness rekoru için başvuru yaptıkları dev makası kullanmalarıyla da sosyal medyada konuşulan sitenin inşaatının Ser-Al İnşaat tarafından yapıldığı ortaya çıktı.


“Burada atom bombaları etkisinde deprem oldu, her yer yıkıldı. Bana binayı soramazsınız”

Firmanın sahibi olan Servet Altaş, Sözcü’ye konuştu. Altaş’a yeni yapılan binanın yerle bir olmasının nedenini sormaya çalışırken Altaş, tepkili bir şekilde yanıt vererek, “Burada atom bombaları etkisinde deprem oldu, her yer yıkıldı, benim binam mı mesele. Bana binayı soramazsınız” dedi.

Sözcü’den Deniz Bilici Göçmen‘in aktardığı haber şöyle:

Gazeteci sorumluluğuyla soru sormanın görevimiz olduğunu belirtirken görüşmeyi sonlandıran Altaş’ı tekrar aradığımızda ise telefonuna ulaşılamadı. Hatay’da birçok inşaat projesinde adı geçen Altaş’ın sosyal medya hesaplarına da erişilemiyor. Ser-Al İnşaat’ın kentte yaptığı Venüs Gold ve Mars sitesinde de yıkımlar yaşandığı öne sürülürken enkaz altında kalanların sayısına ilişkin ise net bir bilgiye ulaşılamadı. Aynı firmaya ait başka binaların da yıkıldığı iddia ediliyor.

REKORLAR KİTABINA GİRMEK İÇİN DEV MAKASLA AÇMIŞLAR

antakya hatay sıfır bina

Güçlü Bahçe sitesinin açılışında, o dönem ajanslara yansıyan habere göre, Ser-Al İnşaat firmasının sahibi Servet Altaş, “Güçlü Bahçe City projesini memleketimize istihdam kazandırmak için yapıyı bu aşamaya getirdik. Guinness Rekorlar Kitabı’na kazandırmak için kendi ölçümlerimizle yaptığımız 320 santimetre olan altın makasımızı yaptık. Başvurumuzu da yaptık. Bu rekoru da şehrimize kazandırdığımız için mutluyuz. Projemizi de şehrimize kazandırdığımız için mutluyuz” açıklaması yapmıştı.


Doğruluk Payı: İddia DOĞRU

antakya yıkılan sıfır bina

Bir Instagram hesabı tarafından 7 Şubat 2023 tarihinde paylaşılan fotoğrafta Antakya Hatay’da yer alan ve sıfır bina olan “Güçlü Bahçe” isimli sitenin 6 Şubat 2023’te gerçekleşen depremlerde yıkıldığı iddia edilmişti. Sitenin açılış lansmanı 8 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşmiş. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı, milletvekiller, ilçe başkanları açılış törenine katılmış.

Google Maps üzerinden Kasım 2022’de yer alan görüntülerde binanın sağlam olduğu ve evde oturanlar insanların olduğu anlaşılıyor.

güçlü bahçe seral inşaat

Hatay’ın yerel haber sitelerinde ve YouTube’da paylaşılan videoda Güçlü Bahçe City’nin yapımında yer alan Ser-Al İnşaat İşletme Sahibi Servet Altaş’ın açılış konuşmasında yer aldığı görülüyor. Sosyal medyada paylaşılan ilan deprem sonrası yıkılan Güçlü Bahçe Sitesi’ndeki bir daireye ait.

antakya hatay

2 milyon 900 bin TL’ye satışa çıkarılan “lüks daire”nin ilana şu anda ulaşılamıyor.

antakya sıfır bina yıkıldı


Ayrıca, Twitter üzerinden yapılan arama ile Güçlü Bahçe City binalarında enkaz altında kalan kişilerin olduğu, kullanıcıların bu kişilere yardım edilmesi amacıyla isimlerini paylaştığı da görülüyor. (Doğruluk Payı)

Adıyamanlı depremzede: Avrupa bizi kıskanıyormuş. 4 gündür bir kepçe niye gönderemiyorsun? Hem de partinin adamıyız biz


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.