Deprem bölgesinde binlerce yardım çöp haline geldi

Koordine olmamanın bir sonucu da bu oldu: Bir deprem gönüllüsü Antakya sokaklarında ortalığa atılmış, saçılmış, artık çöp haline dönmüş yardım malzemelerini görüntüledi.

yardım çöp

Video aşağıda – Hem ülke içinden hem de yurt dışından depremden etkilenen 11 ile birden yardımlar yağıyor. Fakat yardımlardaki plansızlık ve koordinasyonsuzluk kendisini her alanda göstermeye başladı.

Türkiye Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin yaralarını sarmaya çalışıyor.


Hem ülke içinden hem de yurt dışından depremden etkilenen 11 ile birden yardımlar yağıyor. Fakat yardımlardaki plansızlık ve koordinasyonsuzluk kendisini her alanda göstermeye başladı.

Çoğu yere hangi yardımın ne kadar gerekli olduğu belirlenemediği için bazı yardımlar çöp oldu.

Depremden en çok etkilenen Antakya’dan paylaşılan görüntülerde bu durum açıkça görüldü. Görüntülerde yığınla duran erzaklar ve kıyafetlerin ihtiyacı olanlara ulaşamadan sokağa bırakıldığı görülüyor.


İşte o görüntüler:

Kızılay’ın çadır satışına tepkiler: Dağıtmak yerine satmayı beklediniz, öyle mi?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.