Depremdeki sismik dalgaların Amerika’ya kadar ulaştığını gösteren animasyon

Kahramanmaraş’taki ilk yıkıcı deprem olan 7.7 büyüklüğündeki sarsıntının sismik dalgalarının Dünya’ya nasıl yayıldığını gösteren animasyon videosu paylaşıldı.

Depremdeki sismik

6 Şubat 2023 saat 04.17’de Kahramanmaraş’ta gerçekleşen 7,7 büyüklüğündeki deprem, Türkiye’de tarihi bir felakete yol açtı. 9 saat sonra gerçekleşen 7,6’lık ikinci deprem ise adeta yıkılmayanı yıktı.

6 Şubat’ı karanlık bir güne çeviren 7.7’lik depremin dünyayı nasıl etkilediği ise EarthScope Consortium tarafından paylaşılan grafik videolarla ortaya kondu. Sismik dalgalar, Amerika Birleşik Devletleri’nin en batısında dahi kaydedildi.


7,7’lik depremin sismik dalgalarının tüm Dünya’ya yayılımı:

Yukarıda gördüğünüz videoda ilk kesit dalgaların Avrupa üzerindeki yayılımını, ikinci kesit ABD ve üçüncü kesit Kuzey Kutbu üzeri bakış açısından tüm dünyaya yayılımını gösteriyor.

Bu video bize ne anlatıyor? Dalgalar ne anlama geliyor?

Video, “Yer Hareketi Görselleştirmeleri” olarak adlandırılan bir teknik ile ortaya çıktı. Görselleştirme, dünya çapındaki sismometrelerin algıladığı zemin hareketinin bir canlandırması.

Ekranda gördüğümüz noktaların her biri birer sismografı ve yeryüzünün depremle birlikte nasıl hareket ettiğini temsil ediyor. Kırmızı nokta zeminin yukarı hareket ettiğini, mavi nokta ise aşağı hareket ettiğini gösteriyor.

Deprem merkezinden uzaktaki insanlar depremi hissetmez ama yeryüzü depremden etkilenir:


Deprem dalgaları, depremin meydana geldiği yerden uzaklaştıkça artık insanlar tarafından hissedilmiyor. Fakat hassas sismik aletler, deprem dalgalarının merkezden çok uzak noktalarda bile kayıt altına alabiliyor. (Derleyen: Webtekno)

AFAD: 7,7 ve 7,6 birbirinden bağımsız depremler!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.