Depremden önce ve sonrasını gösteren yeni uydu görüntüleri

7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem 10 ilde büyük yıkımlara neden oldu. Depremden önce ve sonrasını gösteren yeni uydu görüntüleri yayınlandı.

deprem uydu görüntüleri

Depremden önce ve sonrasını gösteren yeni uydu görüntüleri

Can kaybı 14 bin 14’e yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesinde açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısının 14 bin 14’e yükseldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaralı sayısının da 63 bin 794’e çıktığını kaydetti.


“Yüzyılın en ölümcül depremlerinden biri”

Georgia Tech Üniversitesi Yer ve Atmosfer Bilimleri Okulu’nda yardımcı doçent olan Karl Lang ise CNN’e depremin vurduğu bölgenin sismik aktiviteye eğilimli olduğunu söyledi: “Sismojenik bir bölge; çok büyük bir fay bölgesi. Ve bu deprem, yakın geçmişte yaşananlardan daha büyük bir deprem” dedi ve ekledi: “Yüzeyde hissedilen sarsıntının büyüklüğü, hem salınan enerji miktarının, depremin büyüklüğünün hem de bu enerjinin yüzeyin altında ne kadar uzağa salındığının bir fonksiyonudur. Yani yüzeye çok yakınsa, sığ bir depremse o zaman çok tehlikeli olabilir.”

ABD’li uydu şirketi Maxar, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremden etkilenen çeşitli şehirlerin yeni uydu görüntülerini yayınladı. Uydu görüntüleri, depremin yıkım gücünü net şekilde ortaya koyuyor.

Uydu görüntülerinde çok sayıda binanın tamamen yıkıldığını, bazı binaların ilk katlarının çöktüğünü, bazı binaların ise çapraz şekilde kenara doğru yıkıldığı görülüyor.


Maxar Technologies, Google Earth‘deki uydu görüntüleri sunan Digital Globe‘u da bünyesinde barındırıyor. Sokak seviyesine kadar yüksek çözünürlüklü görüntü kaydedebiliyor.

İşte depremden önce ve sonrasını gösteren uydu görüntüleri:

maxar deprem deprem uydu maxar deprem maxar kahramanmaraş depremi deprem önce sonra hatay depremden önce sonra ^maraş

6 Şubat depremleri diğerlerine kıyasla ne kadar güçlüydü?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.