Dünya’nın ikizi bulundu: Yaşam için her kritere uyuyor!

31 ışık yılı uzaklıkta Wolf 1069 b adı koyulan Dünya’nın ikizi keşfedildi. Astronomlara göre bu ötegezegen hem Dünya boyutunda hem de hala atmosfere sahip ve yaşam için elverişli.

dünyanın ikizi

Dünya’nın ikizi bulundu: Yaşam için her kritere uyuyor!

Gökbilimciler, sıcaklığı ve atmosferi nedeniyle yaşama elverişli olabilecek ve Dünya’ya benzer büyüklükte bir gezegen buldu. Kırmızı bir cüce yıldızın yörüngesinde dönen Wolf 1069 b adlı gezegen, Cygnus takımyıldızında Dünya’dan 31 ışık yılı uzaklıkta ve Dünya’ya benzer bir kütleye sahip.


Keşif bilim dünyasını heyecanlandırdı, yeni ötegezegen yaşam için neredeyse her kritere uydu. Kamuoyu Dünya’nın ikizi haberlerine alışmış olabilir ama Wolf 1069 b’nin yeri biraz ayrı; hala atmosferi var, sıcaklığı uygun bir de oldukça yakın.

1990’lardaki ilk keşiften bu yana güneş sistemimizin dışında 5 binden fazla ötegezegen keşfedildi. Ama yaşanabilir bölge olarak adlandırılan bölgede sadece bir düzine kadar gezegen bulundu. Keşifle birlikte Wolf 1069 b, yaşanabilir bölgede bulunan ve kütle olarak Dünya’ya en yakın altıncı gezegen.

Wolf 1069 b
Görsel: Temsili

Yaşanabilir bölge; astronomi ve astrobiyoloji biliminde bir gezegenin, yıldızına olan uzaklığının, gezegenin yüzeyinde sıvı su bulundurabilmesine olanak tanıdığı alan olarak biliniyor.

Gezegenin varlığı, İspanya’daki Calar Alto Gözlemevi’ndeki bir teleskop tarafından bulunduktan sonra 50 astronomdan oluşan bir ekip tarafından doğrulandı. En önemlisi Dünya’nın yeni ikizi atmosferinin büyük bir kısmını korumuş görünüyor. Bu da gezegenin yaşam göstergesi olabilecek kimyasalları bulundurduğu anlamına gelebilir. Bilim insanları yaşam izi arayışında bu gezegenin çığır açacağını düşünüyor.


Güneşine çok yakın

Gezegen üzerine yapılan çalışmanın yazarı ve Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden astronom Diana Kossakowski yeni keşfedilen gezegeni aynı Dünya’ya benzetti. Eğer Wolf 1069 b’ye gidilmesi mümkün olursa zaman daha hızlı geçecek gibi görünüyor. Ötegezegenin güneşi etrafında dönme süresi ise sadece 15,6 gün.

dünya'nın ikizi
Görsel: Temsili

Bilim insanlarına göre Wolf 1069 b yaşam olasılığı olup olmadığını araştırmak için oldukça iyi bir konuma sahip. Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin on beşte birine eşdeğer bir mesafede bulunan ötegezegen yıldızına çok yakın gibi gözükebilir. Ancak komşusu yıldız bir kırmızı cüce olduğu için daha az radyasyon yayıyor, bu daha az ısı demek. Ötegezegenin atmosferi hala yaşama elverişli duruyor.

Dünya, Güneş’ten ortalama bir ‘Astronomik birim’ kadar uzaklıkta, yani 149 milyon 597 bin kilometre. Wolf 1069 b Dünya gibi değil, yıldızına sadece 10 milyon kilometre uzaklıkta dönüyor.


Derleyen: gazeteoksijen.com


Kaynak:

Satürn’ün uydusu Titan’ın Dünya’ya benzeyen görseli


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.