İstanbul’da 300 dönümlük deprem toplanma alanı böyle imara açılmış!

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından tekrar gündeme gelen deprem toplanma alanlarının nasıl imara açıldığının tipik bir örneği İstanbul’da yaşanıyor. Kemer Country’de AFAD’ın acil durum toplanma alanı olarak belirlediği sahalar içinde bulunuyor. Ve şu anda batık krediyi kurtarmak için imara açılan deprem toplanma alanı olan golf sahalarında lüks konut inşaatı son sürat devam ediyor.

deprem toplanma alanı

Türkiye’yi yasa boğan yıkıcı depremler, yıllardır büyük deprem tehdidi altındaki İstanbulluları tedirgin etti. Binalarının güvenli olup olmadığı konusunda endişe taşıyan İstanbulluların merak ettiği diğer konu ise betona boğulmuş kentte depremden sonra toplanacağı boş bir alan bulup bulamayacağı. Deprem toplanma alanları yıllar içinde imara açıldığı için bugün deprem toplanma alanları içinde AVM’ler ve mezarlıklar kaldı.

İktidar, deprem toplanma alanlarının imara açıldığını reddetse de son şu an Eyüpsultan Göktürk’te devam eden ve kamuoyunda tartışma yaratan lüks konut inşaatı bunun aksini gösteriyor.


AFAD’ın toplanma alanı listesinde!

E-devlet üzerinden Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) , “Afet ve Acil Durum Toplanma Alanı Sorgulama” hizmetini kullandığınızda Eyüpsultan Göktürk Mahallesi’nde 3 adet toplanma alanı çıkıyor.

Bunlar da Halk Pazarı ve Çamlık 1 isimli iki küçük park ve Kemer Courtry Site içi yeşil alanı. Kemer Country içindeki yeşil alan da şu an inşaatın sürdüğü golf sahaları oluyor.

göktürk eyüpsultan

Medya grubu el değiştirirken teminat olarak gösterildi

Bölgenin deprem toplanma alanı olan golf sahalarını imara açan süreç, 2018 yılında Demirören Grubu’nun Doğan Medya Grubu’nu alırken Ziraat Bankası’nda çektiği krediye teminat olarak gösterilmesi ile başladı. Söz konusu araziler, 1 milyar 118 milyon 330 bin lira ve 300 milyon dolarlık kredi karşılığından ipotek ettirilmişti.

İmar planlarında spor alanı olan ipotekli arazinin değerinin arttırılması için imar planı değişikliği yapılması gerekti. Demirören kredi borcunu ödemeyince Ziraat Bankası’na geçen golf sahalarının imarı için önce İBB’ye başvuruldu.

İBB, 17 Kasım 2020’de 300 dönümlük araziyi “özel spor alanı” olarak planlandı. Ziraat Bankası, arazinin yüzde 55’lik kısmının imara açılması isteyerek plana itiraz etti.

kemer country imar

Bakanlık devreye girdi: Yeni konut alanı ilan edildi

İBB’deki planlama süreci devam ederken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı devreye girdi. Golf sahalarının olduğu alan bakanlık tarafından önce riskli alanların dönüşümünde kullanılacağı gerekçesiyle “rezerv alan” yani yeni konut alanı ilan edildi.

Böylece sahadaki planlama yetkisi bakanlığa geçmiş oldu. Bakanlık, Emlak Konut GYO’nun Kemer Country için 7 Şubat 2022’de hazırladığı plan değişikliğini de 6 Nisan 2022’de onaylanarak askıya çıkarıldı.

Ticaret ve konut imarı verildi

Yeni plan ile Kemer Country’nin golf sahaları; ticaret ve konut, Uzun Kemer Koruma bandı tarafından kalan kısmı da park olarak planlandı. Toplam 358 bin 759 metrekarelik arazinin 232 bin 166 metrekaresine gelişme konut ve ticaret-konut alanı fonksiyonu verildi.


Planların değiştirilmesinin ardından Emlak Konut GYO, 6 Ekim 2022 günü Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini başlattı.

Emlak Konut’un İstanbul Valiliği’ne sunduğu “Emlak Konut Göktürk Toplu Konut” projesi için İstanbul Valiliği 25 Ekim 2022 tarihi itibariyle “ÇED Gerekli Değildir” kararı verdi.

kemer toplanma alanı

Tüm itirazlara ve süren davalara rağmen golf sahalarına yapılacak inşaata onay çıktı.

91 villa, 11 özel havuz

“Emlak Konut Göktürk Toplu Konut” adı verilen proje kapsamında 224 bin 381 metrekarelik alanda konut ve villa olmak üzere 650 adet bağımsız bölüm inşa edilecek.

Alanda 91 adet villa, 33 adet konut bloğu yer alacak. Proje toplam 143 bin 586 metrekarelik kapalı inşaat alanına sahip. Kat yüksekliği en az 3, en yüksek çatı ve bodrumlarla birlikte 8 kat olacak.

1046/1 parsel içerisinde yer alacak 11 adet blok için villalara özel her biri 28 metrekarelik havuzlar planlandı. Proje tamamlandığında alanda 2 bin 400 kişilik nüfusun yaşaması öngörülüyor.

emlak konut göktürk

Özyazıcı ve Cevahir Yapı inşa ediyor

Emlak Konut GYO, ihale ettiği “Eyüpsultan Göktürk 1. Etap Konut İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi” için Özyazıcı İnşaat ile 19 Ekim 2022 tarihinde 1 milyar 550 milyon TL’lik sözleşme imzaladı.

Eyüpsultan Göktürk 2. Etap Konut İnşaatı için de 24 Ekim’de de Cevahir Yapı Sanayi ile 2 milyar 295 milyon TL’lik sözleşme imzalandı.

İnşaatlar site sakinlerinin protestolarına, çıkan mahkeme kararlarına rağmen devam ediyor.


6 Şubat depremlerinin ardından afet bölgesine birçok inşaat şirketi iş makinelerini gönderirken, deprem toplanma alanı olan sahada müteahhit firmanın kepçelerinin çalışmaya devam etmesi de tepki çekmişti. (Kaynak: Sözcü)

Diyanet Vakfı depremzedelere 15 bin Kuran gönderdi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.