Kızılay Başkanı Kerem Kınık: Ortaya böyle bir başarı konulmuşken istifa etmem

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, “İstifa edecek misiniz?” sorusuna, “Ortaya böyle bir başarı konulmuşken goygoycuların lafı ile hareket etmem” yanıtını verdi.

kızılay kerem kınık

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, iktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat’a konuştu. Depremin üçüncü günü Ahbap’a çadır satması tartışmalara neden olan Kızılay Başkanı istifayı düşünmediğini söyledi.

Kınık, “Vicdanının rahat olup olmadığını, istifa edip etmeyeceği” sorusuna, “Seçilmiş bir isim olarak görev yapıyorum. Ortaya böyle bir başarı konulmuşken goygoycuların lafı ile hareket etmem” dedi.


Nagehan Alçı: Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın “haberim yoktu” demek yerine derhal istifa etmesi gerekir

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, Boş Kamyon başlıklı köşe yazısında, Kızılay’ın boş giden belediye kamyonlarına çadırları yükleyip AHBAP’a sattığını belirterek, “Kimse kusura bakmasın, bu bir skandaldır! Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın ‘haberim yoktu, arkadaşlar yanlış yapmış’ demek yerine derhal istifa etmesi gerekir” diye yazdı.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın istifa sorularına, “Ortaya böyle bir başarı konulmuşken goygoycuların lafı ile hareket etmem” şeklinde yanıt verdiğini kaydeden Alçı, “Böyle bir yanlış olabilir mi? Sahada çalışan binlerce Kızılay gönüllüsüne, bu milletin gönlünde ayrı bir yeri olan bu kadar köklü bir kuruma yazık değil mi?” ifadelerini kullandı.


Murat Ağırel: Gönderilen ikinci el eşyaları da satmışlar

Gazeteci Murat Ağırel, depremin üçüncü günü Ahbap ve Türk Eczacılar Birliği’ne parayla çadır sattığı ortaya çıkan Kızılay’ın 2019 ve 2020 yıllarında ikinci el eşyaları da sattığını Cumhuriyet’teki “Kızılay skandalında ikinci perde: Yardımları da satmışlar” başlıklı yazısında duyurdu.

Gazeteci Murat Ağırel, kuruluşun Michelin, OPET, Arçelik gibi şirketlere de parayla sattığını duyurdu; ayrıca şu bilgiyi ekledi: “(…) Sadece çadır mı? Hayır efendim. Kızılay başka ne satmış? Hani gönderdiğimiz ikinci el eşyalar var ya. İşte onları da satmış.”


— Bakın, bölgede yardıma muhtaç insanlara ücretsiz ilaç dağıtacak olan kamu kuruluşu tanesi 160 bin TL’ye Kızılay’dan çadır alıyor. Sadece bu kurumlar mı? Mesela Fransız Michelin lastik firması yardım için çadır almış tanesi 19 bin TL’den, OPET de tanesi 19 bin TL’den almış. Arçelik 100 adet çadır almış 2 milyon 242 bin TL ödemiş. Sadece çadır mı? Hayır efendim. Kızılay başka ne satmış? Hani gönderdiğimiz ikinci el eşyalar var ya. İşte onları da satmış.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık’tan “AHBAP’ın parasını iade edin” yorumuna “Bakarız” yanıtı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.