İçişleri Bakanlığı’ndan seçim genelgesi: Sosyal medya için özel bilişim ekibi

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen seçim genelgesine göre, seçim günü sosyal medya için özel bilişim ekibi kurulacak, seçimde 601 bin güvenlik görevlisi çalışacak, sandıkların taşınmasında güvenlik üst seviyeye çıkarılacak.

seçim genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan güvenlik tedbirlerini içeren seçim genelgesi: Sosyal medya için özel bilişim ekibi kurulacak. Enerji dağıtım merkezlerinde güvenlik tedbirleri gözden geçirilecek.

İçişleri Bakanlığı, oy verme günü ve sonrasında uygulanacak tedbirleri içeren bir seçim genelgesini 81 il valisine gönderdi. Genelgeye göre seçimde güvenliği 601 bin 251 personel sağlayacak, gerek sandıkların seçim yerlerine taşınması gerekse seçimden sonra taşınması aşamasında güvenlik üst seviyeye çıkarılacak.


Genelgeye göre seçimde görevli kurumlar arasında koordinasyonun sağlanması amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde bir Seçim Koordinasyon Komisyonu oluşturuldu. Tüm illerde vali yardımcıları başkanlığında Seçim Koordinasyon Merkezi kurulurken, seçim güvenliği için 601 bin 251 personel görevlendirildi.

Ayrıca kolluk birimlerine ait 73 Helikopter, 8 Uçak, 61 İHA/İKU, 6.708 ZMA, 754 TOMA Aracı, 244 bot/gemi göreve hazır vaziyette bulunacak.

Oy pusulalarının taşınmasında güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarılacak, kamu binaları, siyasi parti binaları, mabetler, yabancı ülke temsilcilikleri gibi hassas noktalarda ilave tedbirler alınacak.

Turizm bölgeleri, ormanlık alanlar, havaalanı, deniz limanı, otobüs terminali, tren istasyonu, çarşı, alışveriş merkezi, pazar, metro, vb. yerlerde ki önlemler de artırılacak.

Enerji dağıtım merkezlerinde güvenlik tedbiri

Enerji arzının sürekliliğini sağlamak amacıyla, enerji dağıtım merkezleri, doğalgaz ve petrol boru hatları ile diğer hassas tesislere yönelik koruma tedbirlerinin gözden geçirilecek. Özellikle elektrik kesintilerinin önüne geçebilmek amacıyla jeneratör ve benzeri güç kaynakları çalışır halde bulundurulacak.

Sandık kurulacak alanlarda bahçesini de görecek şekilde kamera, aydınlatma sistemleri aktif halde olacak.

Sosyal medya için özel bilişim ekibi kurulacak

Sosyal medya platformları üzerinden dezenformasyon, seçim suçları gibi paylaşımların önlenmesi için bilişim suçlarıyla mücadele ekipleri görevlendirilecek.


Emniyet ve asayişi sağlamakla görevli olanlar dışında kimse silah taşıyamayacak, seçim günü devriye sayısı artırılacak, oyların muhafaza edileceği binalarda güvenlik tedbirleri sıkılaştırılacak.

Son anket: Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasındaki fark açıldı!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.