NASA, DART uzay aracının göktaşına çarptığı görüntüleri paylaştı

NASA’nın gezegen savunması adına bir asteroidin yönünü değiştirdiği DART görevinin ardından meydana gelenler, Hubble Uzay Teleskobu tarafından görüntülendi.

NASA DART

Video aşağıda – NASA DART misyonu çarpışma anı görüntüleri: Hubble’ın görüntüleri hızlandırılmış bir video haline getirilerek NASA’nın YouTube hesabından yayımlandı.

Uzay ajansının 1200 kiloluk uzay aracı DART, 26 Eylül 2022’de Dimorphos adlı göktaşına kasten çarpmıştı.


Açılımı “Çift Asteroid Yönlendirme Testi” (Double Asteroid Redirection Test) olan görevin amacı, çarpma etkisiyle Dimorphos’un yönünü değiştirmekti.

Kendinden daha büyük Didymos asteoridinin yörüngesinde dönen Dimorphos, Dünya’ya karşı herhangi bir tehlike teşkil etmiyor, diğer bir deyişle gezegene çarpma riski taşımıyor.

Ancak NASA bu deney sayesinde Dünya’ya tehlike oluşturabilecek olası asteroitlerin yönünü değiştirip değiştiremeyeceğini görmek istemişti.

Uzay ajansı 11 Ekim 2022’de yaptığı açıklamada görevin başarılı olduğunu duyurmuştu.

Bir futbol stadyumu büyüklüğünde olan Dimorphos, kendisinden 5 kat daha büyük olan Didymos asteroidinin çevresindeki dönüşünü her 11 saat 55 dakikada tamamlıyordu.

Çarpışmanın ardından Dimorphos’un, Didymos’a yaklaştığı ve bu sürenin 11 saat 23 dakikaya indiği belirtilmişti.

1 Mart’ta NASA’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Hubble’ın DART çarpışmasının sonrasını gösteren hızlandırılmış filmi, toz ve enkaz parçalarının uzaya fırladığı esnada şaşırtıcı ve dikkat çekici değişimleri gözler önüne seriyor.

Videoda çarpışmanın etkisiyle savrulan tozun kuyruklu yıldız benzeri bir hal aldığı görülüyor.

Uzay ajansına göre Hubble’ın görüntüleri, çarpışmayı takip eden günlerde enkazın nasıl dağıldığına dair çok önemli ipuçları sunuyor.


Kaynak: Hubble Captures Movie of DART Asteroid Impact Debris | NASA

Galaksimizin kara deliğine gizemli bir cisim sürükleniyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.