Forbes: Dünyanın en zengin 10 şehri

Forbes dergisi, milyarder sayısına göre dünyanın en zengin 10 şehrini açıkladı. ABD’nin New York şehri, 2022’de olduğu gibi bu yıl da ilk sırada yer aldı.

Dünyanın en zengin

Forbes: Dünyanın en zengin 10 şehri

Forbes’un verilerine göre, ultra zenginlerin yaşadığı kentler ve servetleri şöyle:


1- New York (New York City)

new york manhattan

101 milyarderin toplam serveti 616.8 milyar dolar
En zengin kent sakini: Michael Bloomberg (94.5 milyar dolar)

New York City, ya da sadece New York, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük şehri ve dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir. ABD’nin doğu kıyısında, New York eyaletinde bulunur ve 8 milyondan fazla nüfusa sahiptir.

Michael Bloomberg kimdir?

Michael Bloomberg

Michael Bloomberg, Amerikalı bir iş insanı, siyasetçi ve hayırseverdir. 1942 yılında Boston, Massachusetts’te doğdu. Bloomberg, Johns Hopkins Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Wall Street’te finans sektöründe çalışmaya başladı ve 1981 yılında Bloomberg L.P. adlı finansal veri şirketini kurdu.

Bloomberg L.P., dünya genelinde finansal verilerin sağlanması, analizi ve dağıtımı alanında lider bir şirket haline geldi. Michael Bloomberg, Bloomberg L.P.’nin kurucusu ve CEO’su olarak şirketin büyümesinde önemli bir rol oynadı.

Bunun yanı sıra Bloomberg, New York Belediye Başkanlığı görevini üstlenmiş ve üç dönem boyunca (2002-2013) görev yapmıştır. Bloomberg, politika ve kamu hizmetleri alanlarında da aktif bir rol oynamıştır ve özellikle çevre, silah kontrolü ve sağlık konularındaki çalışmalarıyla tanınmaktadır.

Forbes dergisi, 2021 yılı itibarıyla Bloomberg’i dünyanın en zengin 20. kişisi olarak listelemektedir. Ayrıca, Bloomberg, hayırseverlik çalışmalarıyla da tanınmaktadır ve eğitim, sağlık, sanat ve kültür gibi alanlara önemli bağışlar yapmaktadır.

2- Hong Kong

hong kong

70 milyarderin toplam serveti 286.8 milyar dolar
En zengin kent sakini: Lee Shau Kee (29.5 milyar dolar)

Hong Kong, Asya’nın doğu kıyısında, Çin anakarasının güneyinde yer alan özel idari bölgedir. 7 milyondan fazla nüfusu ile yoğun bir nüfus barındıran Hong Kong, dünyanın en önemli finans merkezlerinden biridir. Aynı zamanda, dünyaca ünlü turistik yerlerinden bazılarına sahiptir ve Asya’nın kültürel ve ticari merkezlerinden biridir. Hong Kong, 1997 yılında, İngiltere’nin 99 yıllığına sahip olduğu sömürge yönetiminden, Çin’e devredilmiştir ve Çin Halk Cumhuriyeti içerisinde özel idari bölge olarak yer almaktadır.

Lee Shau Kee kimdir?

dünyanın en zengin

Lee Shau Kee, Hong Konglu bir iş insanı ve yatırımcıdır. 1928 yılında Guangdong, Çin’de doğdu. Lee, Hong Kong Polytechnic Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği eğitimi aldı ve daha sonra inşaat sektöründe çalışmaya başladı.

Lee, 1971 yılında Sun Hung Kai Properties adlı bir emlak şirketini kurdu. Şirket, Hong Kong ve Çin anakarasında birçok büyük ölçekli inşaat projesi gerçekleştirdi ve Hong Kong’un en büyük emlak geliştiricilerinden biri haline geldi.

Lee, ayrıca bir dizi diğer sektörde de yatırımlar yapmıştır. Forbes dergisi, 2021 yılı itibarıyla Lee’yi dünyanın en zengin 67. kişisi olarak listelemektedir. Ayrıca, Lee, hayırseverlik çalışmalarıyla da tanınmaktadır ve eğitim ve sağlık gibi alanlara önemli bağışlar yapmaktadır.

3- Pekin (Beijing)

pekin beijing

68 milyarderin toplam serveti 247.2 milyar dolar
En zengin kent sakini: Zhang Yiming (45 milyar dolar)

Pekin, Çin’in başkentidir ve ülkenin kuzeyinde yer almaktadır. Yaklaşık 21 milyonluk nüfusuyla Çin’in en kalabalık şehirlerinden biridir. Pekin, Çin tarihinde önemli bir rol oynamış ve dünyanın en eski başkentlerinden biridir. Çin’in ekonomik, kültürel ve politik merkezlerinden biridir ve Çin Seddi, Yasak Şehir ve Tiananmen Meydanı gibi dünyaca ünlü turistik yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, 2008 Pekin Olimpiyatlarına da ev sahipliği yapmıştır.

Zhang Yiming kimdir?

Zhang Yiming

Zhang Yiming, Çinli bir iş insanı ve girişimcidir. 1983 yılında Çin’in Fujian eyaletinde doğdu. 2005 yılında Nankai Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun oldu ve daha sonra Microsoft’ta yazılım mühendisi olarak çalışmaya başladı. 2012 yılında Zhang, ByteDance adlı bir teknoloji şirketini kurdu.

ByteDance, TikTok gibi popüler uygulamaların yanı sıra bir dizi diğer içerik tabanlı uygulama ve platformlar da geliştirmiştir. Zhang’ın şirketi, yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini kullanarak kişiselleştirilmiş dijital içerik üretmek ve sunmak için yenilikçi bir yaklaşım benimsemiştir. Forbes dergisi, 2021 yılı itibarıyla Zhang’ı dünyanın en zengin 15. kişisi olarak listelemektedir.

4- Şanghay (Shanghai) – Çin

dünyanın en zengin

65 milyarderin toplam serveti 181.9 milyar dolar
En zengin kent sakini: Colin Zheng Huang (30.2 milyar dolar)

Şanghay, Çin’in doğu sahilinde, Yangtze Nehri Deltası’nın yakınında bulunan bir şehirdir. 26 milyonu aşkın nüfusu ile Çin’in en kalabalık şehirlerinden biridir. Şanghay, Çin’in en önemli ticaret merkezlerinden biridir ve dünyanın en büyük konteyner limanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda, finans, teknoloji, moda ve kültür açısından da önemli bir merkezdir. Şehirde, diğer ülkelerden gelen turistler için birçok turistik yer ve aktivite bulunmaktadır.

Colin Zheng Huang kimdir?

Colin Zheng Huang

Colin Zheng Huang, Çinli bir iş insanı ve girişimcidir. 1980 yılında Çin’in Zhejiang eyaletinde doğdu. 2000 yılında Renmin Üniversitesi’nde Matematik bölümünden mezun oldu ve ardından ABD’ye gitti. Purdue Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans yaptı ve daha sonra İllinois Üniversitesi’nde doktora eğitimine devam etti.

Huang, 2007 yılında Çin’de bir online perakende platformu olan Ouku.com‘u kurdu. Daha sonra, 2015 yılında PinDuoDuo adlı e-ticaret platformunu kurdu. PinDuoDuo, grup alışverişi konseptine dayanan bir sosyal ticaret platformudur ve 2018 yılında kurulmasından bu yana hızla büyüyerek Çin’in en büyük üçüncü e-ticaret platformu haline geldi. Forbes dergisi, 2021 yılı itibarıyla Huang’u dünyanın en zengin 30. kişisi olarak listelemektedir.

5- Londra (London) – Birleşik Krallık

londra yangın

63 milyarderin toplam serveti 294.9 milyar dolar
En zengin kent sakini: Len Blavatnik (32.1 milyar dolar)

Londra, İngiltere’nin başkenti ve en büyük şehridir. Thames Nehri’nin kıyısında bulunan Londra, yaklaşık 9 milyon nüfusuyla Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden biridir. Londra, İngiltere’nin ekonomik, kültürel ve turistik merkezidir. Finans, moda, medya ve kültür alanlarında önemli bir merkezdir. Şehir, Big Ben, Tower Bridge, Buckingham Sarayı, British Museum, Tate Modern ve London Eye gibi dünyaca ünlü turistik yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Londra, ayrıca, dünyanın en önemli küresel şehirlerinden biridir ve uluslararası birçok organizasyona ev sahipliği yapmaktadır.


Len Blavatnik kimdir?

Len Blavatnik

Len Blavatnik, Ukrayna doğumlu bir iş insanı ve yatırımcıdır. 1957 yılında Ukrayna’nın Odessa kentinde doğdu. 1978 yılında ailesiyle birlikte ABD’ye göç etti ve Stanford Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldı. Daha sonra Harvard Business School’da MBA derecesi aldı. Blavatnik, Access Industries adlı çok uluslu bir holding şirketinin kurucusu ve başkanıdır. Şirket, medya, telekomünikasyon, teknoloji, kimya ve perakende sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Forbes dergisi, Blavatnik’i 2021 yılı itibarıyla dünyanın en zengin 42. kişisi olarak listelemektedir.

6- Moskova (Moscow) – Rusya

dünyanın en zengin

61 milyarderin toplam serveti 307.1 milyar dolar
En zengin kent sakini: Vladimir Potanin (23.7 milyar dolar)

Moskova, Rusya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Yaklaşık 13 milyon nüfusa sahip olan Moskova, Rusya’nın politik, kültürel, ekonomik ve ticari merkezidir. Şehir, dünyanın en önemli tarihi ve kültürel yerlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Kızıl Meydan, St. Basil Katedrali, Kremlin Sarayı ve Bolşoy Tiyatrosu gibi tarihi yerler dünya çapında ün kazanmıştır. Moskova ayrıca, Rusya’nın en önemli sanayi ve ticaret merkezidir. Rusya’nın en büyük havaalanı olan Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı, Moskova’da bulunmaktadır.

Vladimir Potanin kimdir?

Vladimir Potanin

Vladimir Potanin, Rus iş adamı ve Norilsk Nickel’in en büyük hissedarlarından biridir. 3 Ocak 1961’de Rusya’da doğan Potanin, Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra 1990’larda Rusya’da özelleştirme sürecinde aktif bir rol oynadı. Potanin, 1995 yılında Norilsk Nickel’in özelleştirilmesinde önemli bir rol oynadı ve şirketin büyük bir hissedarı haline geldi. Ayrıca Rusya’nın diğer büyük şirketleri ve finans kurumlarında da çeşitli poz

7- Mumbai – Hindistan

Mumbai

56 milyarderin toplam serveti 276.4 milyar dolar
En zengin kent sakini: Mukesh Ambani (83.4 milyar dolar)

Mumbai, Hindistan’ın batısında bulunan bir şehirdir ve yaklaşık 20 milyon nüfusa sahiptir. Mumbai, Hindistan’ın en kalabalık şehridir ve Bollywood film endüstrisi, finans, moda, medya ve ticaret gibi birçok sektöre ev sahipliği yapar. Şehir, dünyanın en büyük doğal limanlarından birine sahiptir ve Hindistan’ın en önemli ticaret merkezlerinden biridir. Mumbai, aynı zamanda Gateway of India, Chhatrapati Shivaji Terminus, Haji Ali Dargah ve Elephanta Mağaraları gibi turistik yerlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Mukesh Ambani kimdir?

Mukesh Ambani

Mukesh Ambani, Hindistan’ın en zengin iş adamlarından biridir ve Reliance Industries Limited’in yönetim kurulu başkanıdır. 19 Nisan 1957’de doğan Mukesh Ambani, Mumbai’de doğdu ve eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamladı. Babası Dhirubhai Ambani tarafından kurulan Reliance Industries Limited, Mukesh Ambani’nin liderliği altında Hindistan’ın en büyük özel sektör şirketi haline geldi.

Ambani, petrol ve doğalgaz, perakende, telekomünikasyon, medya ve eğitim gibi birçok sektörde faaliyet gösteren Reliance Industries’in başarısında büyük bir rol oynadı. Mukesh Ambani, ayrıca Hindistan’ın önde gelen hayırseverlerinden biridir ve birçok sosyal kalkınma projesine desteğiyle bilinir.

8- Shenzhen – Çin

54 milyarderin toplam serveti 246 milyar dolar
En zengin kent sakini: Ma Huateng (35.3 milyar dolar)

Shenzhen, Çin’in güneyinde, Hong Kong sınırına yakın bir şehirdir. Dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir ve 13 milyondan fazla nüfusa sahiptir. Shenzhen, 1980’de özel ekonomik bölge olarak kurulmuştur.

Ma Huateng kimdir?

dünyanın en zengin

Ma Huateng, Çinli bir iş insanı ve girişimcidir. 1971 yılında Çin’in Guangdong eyaletinde doğdu. 1993 yılında Shenzhen Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun oldu ve daha sonra Tencent adlı bir teknoloji şirketi kurdu. Tencent, Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden biridir ve WeChat gibi popüler uygulamaların yanı sıra oyun, e-ticaret, sosyal medya ve diğer dijital hizmetler sunmaktadır. Ma, Tencent’in kurucusu ve CEO’sudur ve şirketin büyümesinde önemli bir rol oynamıştır. Forbes dergisi, 2021 yılı itibarıyla Ma’yı dünyanın en zengin 14. kişisi olarak listelemektedir. Ayrıca, Ma, dünyanın en etkili iş insanları listelerinde de sık sık yer almaktadır.

9- Singapur (Singapore)

dünyanın en zengin

46 milyarderin toplam serveti 133.3 milyar dolar
En zengin kent sakini: Goh Cheng Liang (14.3 milyar dolar)

Singapur, Güneydoğu Asya’da yer alan küçük bir ada ülkesidir. Yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip olan Singapur, dünyanın en önemli finans, ticaret ve turizm merkezlerinden biridir. Şehir, modern binaları, yeşil alanları, kültürü ve çeşitli mutfaklarıyla ünlüdür. Singapur, ayrıca, dünyanın en işlek limanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır ve Asya-Pasifik bölgesindeki en büyük hava trafiği merkezlerinden biridir. Singapur’da, Marina Bay Sands, Sentosa Adası, Gardens by the Bay, Universal Studios ve Singapur Botanik Bahçeleri gibi birçok turistik yer bulunmaktadır.

Goh Cheng Liang kimdir?

Goh Cheng Liang

Goh Cheng Liang, Singapurlu bir iş insanıdır. 1928 yılında Malezya’da doğdu. Goh, çocukluğunda bir boya atölyesinde çalıştı ve boyalar ve kaplamalar konusunda uzmanlaştı.

Goh, 1960’larda Singapur’da Nippon Paint adlı bir boyalar şirketini kurdu ve şirket, başarıyla büyüdü. Goh daha sonra, Pasir Ris’teki bir malzeme deposundan büyük bir holding olan Wuthelam Group’u kurdu.

Forbes dergisi, 2021 yılı itibarıyla Goh’u dünyanın en zengin 139. kişisi olarak listelemektedir. Ayrıca, Goh Cheng Liang, Goh Foundation adlı bir hayırseverlik vakfı kurarak eğitim, sanat, kültür ve çevre gibi alanlara önemli bağışlar yapmaktadır.

10- Delhi

delhi

37 milyarderin toplam serveti 116.4 milyar dolar
En zengin kent sakini: Shiv Nadar (25.6 milyar dolar)

Delhi, Hindistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Yaklaşık 18 milyon nüfusa sahip olan Delhi, Hindistan’ın kültürel, politik ve ticari merkezidir. Şehir, tarihi yapıları, müzeleri, parkları, camileri ve tapınaklarıyla zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Delhi, aynı zamanda birçok ünlü üniversiteye, araştırma merkezine ve teknoloji firmasına da ev sahipliği yapmaktadır. Delhi’de, Kızıl Kale, Hindistan Kapısı, Kutub Minar, Humayun’un Türbesi, Lotus Tapınağı ve Jama Masjid gibi birçok turistik yer bulunmaktadır.

Shiv Nadar kimdir?

Shiv Nadar

Shiv Nadar, Hint bir iş insanı ve hayırseverdir. 1945 yılında Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Nadar, 1967 yılında PSG College of Technology’den Elektronik ve İletişim Mühendisliği alanında lisans derecesi aldı.

Nadar, 1976 yılında HCL adlı bir bilgisayar şirketini kurdu. Şirket, Hindistan’ın en büyük bilgisayar ve teknoloji şirketlerinden biri haline geldi ve Nadar, Hindistan’daki bilgi teknolojileri endüstrisindeki önde gelen figürlerden biri olarak kabul edilir.

Nadar ayrıca, Shiv Nadar Vakfı’nı kurarak eğitim ve araştırma alanlarına önemli yatırımlar yapmaktadır. Vakıf, Hindistan’daki birçok üniversite ve eğitim kurumuna kaynak sağlamaktadır.


Forbes dergisi, 2021 yılı itibarıyla Nadar’ı dünyanın en zengin 84. kişisi olarak listelemektedir. Ayrıca, Nadar, Hindistan’daki birçok hayırseverlik çalışmasına öncülük etmiş ve Hindistan hükümeti tarafından Padma Bhushan ve Padma Vibhushan gibi ulusal ödüllerle ödüllendirilmiştir.

Forbes Türkiye’nin en zenginleri listesinde zirve değişti!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.