BioNTech’e Covid-19 aşısı için ‘yan etki’ davası

Almanya’da bir sağlık çalışanının, Covid-19 aşısının yan etkileri olduğu iddiasıyla Alman biyoteknoloji firması BioNTech aleyhine açtığı davanın ilk duruşması bugün yapılacak.

biontech

BioNTech, Covid-19 aşısının yan etkileri iddiasıyla Almanya’da davayla karşı karşıya.

Alman mahremiyet yasası kapsamında adının gizli kalması hakkını kullanan orta yaşlı bir sağlık çalışanı adına hukuk firması Rogert & Ulbrich tarafından açılan dava, yarın Hamburg Bölge Mahkemesi’nde başlayacak.


Söz konusu sağlık çalışanı, aşı olduktan sonra ortaya çıktığını söylediği kalp ritmi bozukluğu, vücudunun üst kısmında ağrı, kol ve bacaklarda şişlik, yorgunluk, uyku bozukluğu ve beyin sisi gibi semptomların neden olduğu bedensel zarar için 150 bin avro tazminat talep etti. Davacı, ayrıca belirlenmemiş maddi zarar için de tazminat talebinde bulundu.

250 dava açılmış

Söz konusu dava, iki hukuk firması tarafından takip edilen milyonlarca avro tazminat talebinden biri olmasıyla dikkati çekiyor. Davaları açan diğer hukuk firması Mainz merkezli Casar-Preller olurken, Rogert & Ulbrich, Covid-19 aşılarının iddia edilen yan etkileri nedeniyle tazminat talep eden müşteriler için yaklaşık 250 dava açtığını, Caesar-Preller de 100 davayı temsil ettiğini duyurdu.

İki hukuk firması, daha önce Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in dizel emisyon skandalı nedeniyle tüketicilere tazminat ödenmesini sağlamıştı.

Almanya’da uygulanan 224 milyon aşı dozunun yaklaşık dörtte üçü BioNTech tarafından üretilirken, tazminat taleplerinin büyük çoğunluğunun aşılarda mRNA teknolojisinin kullanımına öncülük eden BioNTech’e karşı açıldığı belirtildi.

Almanya’daki davalar, BioNTech’in Covid-19 salgınından bu yana dünya çapında karşılaştığı en büyük tazminat talebini temsil ediyor.

İtalya’da da Covid-19 aşılarının yan etkileri iddiasıyla benzer davalar açılmıştı.

BioNTech: Davalar dayanıksız

Pfizer ile geliştirdiği aşıyı Almanya’da pazarlayan BioNTech’ten yapılan açıklamada, dikkatli bir incelemeden sonra söz konusu davaların “dayanaksız” olduğu ve reddedileceğinden emin olunduğu belirtildi.

biontech

Açıklamada, en az 64 milyonu Almanya’da olmak üzere, dünya çapında yaklaşık 1,5 milyar insana söz konusu aşının uygulandığı ve bugüne kadar ilgili ürün bilgilerinde zaten listelenenler dışında potansiyel yan etkiler tespit edilmediği kaydedildi.


Davacının BioNTech aleyhine açtığı davayı kazanması halinde yasal masrafları veya tazminatı kimin ödeyeceğinin belli olmaması dikkati çekiyor.

Avrupa Birliği (AB) yasal kalkanının, AB hükümetlerini maliyetlerin bir kısmını üstlenmeye zorlayabileceği belirtiliyor.

AB’nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, ABD, İngiltere ve Almanya gibi Batılı ülkelerde yaygın olarak kullanılan BioNTech’in Comirnaty aşısının kullanımının güvenli olduğunu aktararak, dünyanın birçok yerinde hakim konuma gelen Omicron varyantının alt grubu XBB’ye göre aşıların güncellenmesi tavsiyesinde bulundu.

BioNTech yan etkileri neler? BioNTech aşısı kalıcı yan etkileri var mı?

Pandemi dönemi, dünya genelin milyonlarca insanın yaptırdığı BioNTech bu kez yan etkileri ile gündemde. Biontech aşısının yan etkileri, kişiden kişiye göre değişirken Biontech’a dair en yaygın yan etkisi, eklem ağrısı ve kas ağrısı olarak gösteriliyor ancak geçmişte bilim insanlarının açıkladığı raporlara göre bu tarz etkiler/tepkimeler bir süre içerisinde sona eriyor.

Piyasaya sürüldüğü dönemden bu yana tartışmaların odağında olan BioNTech, bir kez daha yan etkileri ile gündeme geldi. Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği mRNA bazlı aşının “yan etkileri” sebebiyle dava açan Alman kadının davası nedeniyle vatandaşlar aşının yan etkilerini araştırmaya başladı.

BioNTech aşısı yan etkileri

Birçok ilaç yan etkilere neden olabilir. Bir yan etki, bir ilaca normal dozlarda alındığında istenmeyen bir tepkidir. Hafif veya şiddetli, geçici veya kalıcı olabilir.

Aşağıda listelenen yan etkiler, bu ilacı alan herkes tarafından görülmez.

Bu yan etkilerin çoğu yönetilebilir ve birkaçı zamanla kendi kendine geçebilir.

 • ishal
 • eklem ağrısı
 • kas ağrısı
 • lenf düğümlerinin şişmesi
 • yorgunluk
 • ateş
 • titreme
 • baş ağrıları
 • mide bulantısı
 • enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, şişme, hassasiyet veya ağrı
  kusma

Yan etkilere karşı ne yapılmalı?


Aşıyı, yorgunluk veya baş ağrısı gibi olası yan etkilerle baş etmenin daha kolay olduğu bir zamana ayarlamayı hedefleyebilirsiniz. Örneğin sabah işe giderken sabah erkenden aşı yaptırmak pek mantıklı olmaz. Mümkünse, aşıyı izinli bir günde alabilirsiniz. Enjeksiyon bölgesinde ağrı hissederseniz, reçetesiz satılan ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Bu ilaçlar ayrıca ateş, baş ağrısı, kas veya eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Çok rahatsız edici veya geçmeyen yan etkiler yaşarsanız, bir sağlık uzmanına başvurmalısınız. Şiddetli bir alerjik reaksiyon geliştirdiğinizi düşünüyorsanız, 112’yi aramalı veya acil servise gitmelisiniz.

Kilo verdiren Wegovy iğnesi İngiltere’de onaylandı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.