Genital estetik hangi durumlarda gerekir?

Birçok kadın yaş, doğum, genetik faktörler gibi sebeplerden dolayı genital bölgeleri ile ilgili sorunlar yaşayabiliyorlar. Hal böyle olunca uzmanlar, toplumda genetik estetik operasyonlarına ilginin arttığını ifade ediyor. Pekiyi hangi durumlarda genital estetik gerekir, genital estetikler nasıl uygulanıyor, en yeni yöntemler neler, bu operasyonlardan sonra kadınların ve çiftlerin hayatlarında neler değişiyor?

genital estetik

Genital estetik konusunun, kadınların şimdiye kadar konuşmaya çekindiği sorunlarının çözümü için başvurduğu bir alan olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Âzer Aras Uluğ, “Estetik operasyon yaptıran kadınların kendilerine özgüvenlerinin arttığını, sorunlu partner ilişkilerinin düzeldiğini, istedikleri kıyafetleri özgürce giyebildiklerini, yapamadıkları sporları yapabildiklerini görüyoruz. Ayrıca daha az vajinal enfeksiyon ve idrar yolu enfeksiyonu geçirdiklerini gözlemleyebiliyoruz. Modern tıp literatüründe tüm bunlar, çalışmalarda açıkça gösterilmiştir.” dedi.

Cinsel hazda ve doyumda artış olmaktadır

Barbie Vajina Estetiği ile ilgili bilgi veren Dr. Âzer Aras Uluğ, “Özellikle Hollywood’da başlayan Barbie vajina estetiği ülkemizde de son yıllarda çokça talep edilen operasyonlar arasında yerini almıştır. Barbie vajina estetiği tek bir cerrahi prosedür olmayıp, kadının estetik, fonksiyonel ve anatomik sorununa yönelik birçok kozmetik prosedür ve estetik operasyonları da içine alan bir terimdir. Kadınlar kliniğimize genital estetik operasyonları içinden en sık labioplasti (iç dudak estetiği) ameliyatı ondan sonra ise vajinoplasti (vajina daraltma) operasyonu için başvurmaktadırlar.


İç dudak estetiğinde; iç dudakların sarkık, kırışık, normalden uzun, kalın, koyu renkli ve asimetrik dokuların çıkarılarak daha estetik ve hoş bir görünüme kavuşturulması hedeflenir. Beraberinde klitoris katlantıları da varsa ve klitoris derisi kalın ise, işinin ehli uzmanlarca labioplasti operasyonuna klitoris estetiğinin de eklenmesi gerekebilmektedir. Aksi durumda sadece labioplasti yapılması sonucunda fazlalık klitoris katlantıları, mikro penis gibi kötü bir görünüme neden olmaktadır.

Klitoris cerrahisi oldukça dikkatli yapılması gereken bir cerrahidir

Kliniğimize klitoris cerrahisi eksik yapılmış çokça kadın başvurmaktadır. Hakikaten ilk haline göre oldukça kötü olan bu görüntü nedeniyle hastalar mutsuz olmakta ve yeniden bir revizyon cerrahisi gerekmektedir. Klitoris cerrahisi oldukça dikkatli yapılması gereken bir cerrahidir. Klitorise giden damar ve sinir yapılara dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu alana hakim olan ehil ve deneyimli bir cerrahi hekim tarafından yapıldığında cinsel hazda ve doyumda artış olmaktadır. Aksi durumda ne yazık ki geri dönüşü imkansız cinsel his kaybı yaşanabilir.” şeklinde konuştu.

Dr. Âzer Aras Uluğ, Labioplasti ameliyatıyla ilgili de bilgi vererek, “Labioplasti ameliyatı olmak için bize başvuran kadınların en sık problemi; dar pantolon, tayt, mayo, bikini giyememe, iç çamaşırından dolgun taşan dokular ve bunların oluşturduğu rahatsızlık hissi, bisiklete – motora binememe, idrar yaparken bacaklarının içlerine doğru işeme, kaşıntı, sık vajinal enfeksiyon, mantar enfeksiyonu ve sık idrar yolu enfeksiyonu geçirme, cinsel ilişkide ağrı, cinsel birleşme sırasında, uzun fil gibi kulakların yani labiumlarını tutmak zorunda olması, cinsel özgüven kaybı gibi sorunlarla bizlere başvuruyorlar. İç dudak büyümesi yapısal olarak doğuştan gelebildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Labioplasti ameliyatıyla estetik, fonksiyonel ve daha hoş bir görünüme kavuşma amaçlanır.” Şeklinde bilgi verdi.

Vajina daraltma ameliyatları ile ilgili güncel yöntemleri paylaşan Dr. Uluğ, “Vajina daraltma ameliyatı; vajinanın yaşlanma, menopoz, normal doğumlar, jinekolojik müdahaleler sonrası genişlemesine ve esnemesine yönelik yapılan işlemlerdir. Kadınlar cinsel ilişkide hissizlik, penisi kavradığını hissedememe, partnerin penisinin kaybolmuş gibi hissetmesi, vajinada bolluk hissi, dolgunluk hissi, bel ağrısı, kasık ağrısı, cinsel ilişki sırasında gaz sesi çıkması, sık vajinal enfeksiyon geçirme gibi şikayetlerle kliniğimize başvurmaktadırlar.


Kadınların başvurmuş olduğu vajina daraltma ameliyatları iki farklı yöntemle uygulanmaktadır. Birincisi genç kadınların sadece vajinal bolluk sebebiyle başvurmuş oldukları ameliyatlardır. Bu ameliyatlar, doğum kesilerinin düzgün iyileşmemesine bağlı olarak vajinal açıklıklar veya vajinanın doğum sonrası eski formuna kavuşmaması, doğum yapmamış kadınlarda yaşa ve genetik yapıya bağlı olarak vajinada çadır gibi genişlemeler olması sebebiyle yapılan estetik daraltma operasyonlarıdır. İkincisi ise daha ileri yaşta başvuran kadınlarda, estetik kaygıdan daha ziyade idrar kaçırma, rahim ve bağırsak sarkması gibi anatomik problemler nedeniyle oluşan fonksiyonel vajinal bozukluklar, sık enfeksiyon geçirme gibi sorunlar yer almaktadır.” Dedi.

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

Vajina daraltma ameliyatlarının uygulanış şekline ve ameliyat sonrası sürece de değinen Azer Aras Uluğ, “Vajina daraltma ameliyatları ameliyathanede 40-45 dakikalık bir operasyonla yapılan ameliyatlardır. Beraberinde idrar kesesi sarkması, bağırsak fıtıklaşması, idrar kaçırma problemi gibi ek sorunlar varsa bunların düzeltilmesine yönelik de ek cerrahiler aynı seansta kombinlenerek uygulanabilir.

Yine dış dudaklarda içlerinde boşalma ve kırışma varsa bunlara kök hücreden zengin yağ dolgusu, hyalorinik asit dolgu, kişinin kendi kanından hazırlanan trombositten zengin serum ve lazerle gençleştirme yöntemleri, iç dudaklarda sarkma ve büyüme varsa labioplasti operasyonu ile birlikte kombinlenerek hepsi birden tek seansta aynı hastaya uygulanabilir.

Ameliyat düşünülmeyen hastalara estetik ve kozmetik yöntemlerle, lazerle vajina sıkılaştırma, lazerle idrar kaçırma tedavileri, renk açma uygulamaları, trombositten zengin sıvı ile orgazmik platforma uygulamalar (Orgazm aşısı), hyaloronik asit dolgularla G nokta büyütme gibi orgazmı hedefleyen uygulamalar, hasta memnuniyeti içinde yapılabilmektedir.


Her iki yöntemde ameliyattan sonra bir gece hastanede yatış olur. Sonrasında hasta bir hafta evde dinlenir, ardından işe ve günlük yaşantıya kolaylıkla dönülebilir. Bazen kadınlar doğum sonrası sıkıntıları normal kabul ederek doktora başvurmayı düşünmezler veya ertelemekteler. Maalesef zaman ilerledikçe, kişinin günlük hayat kalitesinin düşmesine ve evlilik sorunlarına neden olmaktadır.” şeklinde bilgi verdi.

Genital siğiller: Belirtiler, teşhis ve tedavisi


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.