Gustav Klimt’in son portresi ‘Yelpazeli Kadın’ rekor fiyata satıldı

Avusturyalı sanatçı Gustav Klimt’in son eseri Yelpazeli Kadın (Dame Mit Facher) açık arttırmada 86 milyon euro’ya alıcı bularak Avrupa’da şimdiye kadar satılan en pahalı tablo olma rekorunu kırdı.

klimt yelpazeli kadın

Avusturyalı ünlü sanatçı Gustav Klimt’in ölmeden önceki son portresi Yelpazeli Kadın (Dame Mit Facher) bugün Sotheby’s Müzayede Evi’nde yapılan açık artırmada rekor fiyata satıldı, 86 milyon euro’ya alıcı buldu. Ressamın bu eserinin 76 milyon euro’ya satılacağı öngörülüyordu.

Klimt, Yelpazeli Kadın üzerinde 1917’de çalışmaya başladı ve o zamana kadar Avrupa’nın en ünlü portre sanatçıları arasında yer aldı ve çağdaşlarından çok daha yüksek fiyatlarla eserlerini sattı. Ancak uzmanlar, bu son eserin tamamen kendi için yaptığını ve Klimt’in resim zevkini yansıtan bir özgürlük sergilediği nadir bir eser olarak görüyor.


lady with fanGeleneksel dikey “portre” resimlerinin aksine; Yelpazeli Kadın ile Klimt, yüzyılın başlarında avangart manzaraları için kullandığı kare formata geri dönüyor. Sotheby’s’den Helena Newman, tablonun sınırları zorlayan deneylerle dolu olduğunu söyledi:


“Dame Mit Facher (Yelpazeli Kadın), Gustav Klimt’in zamansız ölümünden önce, henüz sanatsal zirvesindeyken ve en başarılı ve deneysel eserlerinden bazılarını üretirken yarattığı son portre. En çok tanınan portreleri sipariş üzerineydi. Ancak bu tamamen farklı bir şey; sınırları zorlayan deneylerle dolu teknik gücü görülüyor.”

Yapay zeka ile oluşturulan “İnci Küpeli Kız” tartışmalara yol açtı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.