Doğalgaz fiyatına yüzde 224 ÖTV zammı: Faturaya yansıyacak!

Doğalgaz üzerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarında artışa gidildi. Vergi artışı konuttaki doğalgaz faturalarına da yansıyacak.

Doğalgaz zam

Doğalgaz fiyatına yüzde 224 ÖTV zammı: Faturaya yansıyacak!

Bazı Mallara Uygulanan Özel Tüketim Vergisi Tutarlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Kararda akaryakıt ürünlerinin yanı sıra doğalgazdaki ÖTV’nin de zamlandığı görüldü. Buna göre, doğalgazda metreküp başına 0,0230 TL olan ÖTV bugünkü karar ile 0,0747 TL’ye yükseltildi.

Motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılan doğalgazda ise ÖTV metreküp başına 2,7944 TL  oldu. Karar 16 Temmuz 2023 tarihi itibari ile yürürlüğe girdi.

Geçtiğimiz hafta yapılan Katma Değer Vergisi (KDV) düzenlemesiyle birlikte doğalgazdaki KDV oranı yüzde 20’ye çıkarılmıştı.

Sozcu.com.tr’ye konu ile ilgili bilgi veren vergi uzmanları artışın konuttaki doğalgaz faturalarına da yansıyacağını belirtti.

BENZİNE ZAM

Kararda gaz, yağ ve akaryakıtda ilişkin de ÖTV artışına gidilmişti. Düzenleme öncesi benzinde litre başına 2,52 TL olan ÖTV tutarı, 7,52’ye; motorinin litresinden alınan 2,05’lik ÖTV tutarı ise 7,05’e yükseldi. LPG otogazdan alınan litre başı ÖTV tutarı ise 5,77 TL olarak belirlendi.


Benzinin litre fiyatı 35,90 liraya, motorin 33,18 liraya yükselirken, otogaz 15,91 lira oldu.

Akaryakıtta ÖTV artırıldı: Benzin ve motorine rekor zam!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.