Sıfır araba fiyatlarına Temmuz zammı güncellemesi

Döviz kurundaki yükseliş ile birlikte sıfır araba fiyatlarına zam geldi. Haziran ayında çok sayıda otomobil firmasının zammına temmuz ayında yenileri eklendi.

araba satışı

12 Haziran’daki zamların ardından sıfır araba fiyatları temmuz ayı ile birlikte bir kez daha güncelledi.

Opel tüm modellerine zam yaparken, 1 milyon TL’nin altında sadece bir adet aracı kaldı. Öte yandan, haziran ayında 846 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkan Opel’in Crossland modeli gelen zamla birlikte 1 milyon 44 bin 900 TL’den satışa sunuldu.


Otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci, bugün itibariyle sıfır araçlara gelen zamları yazdı.

Özpeynirci yeni zam oranlarını şöyle duyurdu:

Sıfır araba fiyatlarına Temmuz zamları:

• Toyota: %5-7

• Opel Corsa, Corsa-e, Astra, Crossland, Mokka, Mokka-e, Grandland, Combo: %13,7,-14,4

• Kia Sportage: %6,7

• Kia EV6, Niro: %3,2

• Tesla Model Y: %10,7-18,1

• DFSK Seres 3: %11,4

Haziran ayında gelen zam oranları ve otomobil modelleri şöyleydi:

• RENAULT – Clio, Taliant, Captur, Megane Express Van: Yüzde 12; Renault Austral: Yüzde 21

• HONDA – Civic, Jazz, HR-V, CR-V, City, Accord: Yüzde 12

• VOLKSWAGEN – Amarok, Caddy, Caddy Cargo: Yüzde 13


• PEUGEOT – 208, 2008, 308, 408, 5008, Rifter, Partner Van: Yüzde 8-9

• OPEL – Corsa, Astra, Crossland, Mokka, Grandland, Combo: Yüzde 5-8,5

• CITROEN –  C3, C3 Aircross, C4, C4X, C5 Aircross, C-Elysee, Berlingo: Yüzde 5-8

• NISSAN- Juke, Qashqai, X-Trail: Yüzde 8-9

Otomotiv satışları yarım milyonu aştı

Otomobil ve hafif ticari araç satışları bayram tatiline rağmen haziranda rekor kırdı. Haziran ayında yüzde 37,5 artarak 110 bin 861 adete ulaşan otomobil ve hafif ticari araç satışları böylece yılın ilk yarısında 555 bin adeti aştı.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), haziran ayı otomobil ve hafif ticari araç satış rakamlarını açıkladı. Haziran ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yıllık bazda  yüzde 37,5 artarak 110 bin 861 adete ulaştı. Bu dönemde otomobil satışları yüzde 40,1 artarak 89 bin 833 adet, hafif ticari satışları yüzde 27,3 artarak yaklaşık 21 bin adet olarak gerçekleşti.

Otomobil satışları, 10 yıllık haziran ayı ortalama satışlara göre yüzde 57,2 artış gösterirken, hafif ticari araç satışları ise 10 yıllık haziran ayı ortalama satışlara göre yüzde 40,8 yükseldi.

Pazar 6 ayda yüzde 55 büyüdü

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç satışları 2023 Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55,3 oranında artarak 555 bin 867 adet olarak gerçekleşti. Otomobil satışları, yılın ilk yarısında 2022’nin aynı dönemine göre  yüzde 54,5 oranında artarak 429 bin 870 adet, hafif ticari araç pazarı yüzde 58,2 artarak 125 bin 997 adet oldu.

Yılın ilk yarısında pazarın yüzde 89,6’sını vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçlar oluşturdu.

Sıfır ve ikinci el araba fiyatları düşer mi?

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, yılın ilk 6 ayında süren güçlü ivmenin yılın ikinci yarısında da sürmesini beklediklerini ifade ederek, “Mobilite ihtiyacı odaklı ertelenmiş güçlü talebin etkisi kadar gözde yatırım aracı olan otomobile rağbet tam gaz devam edecek. Satışların yılsonunda 1 milyon adeti geçmesini bekliyoruz” dedi.

Kredi bulmada yaşanan zorluklar nedeniyle hem sıfır kilometre hem de ikinci elde tüketicilerin peşin alıma devam ettiğini söyleyen Yalçın, “Enflasyon, faiz ve kur üçgeni birbirleriyle dengede olmadığı ve süreç vergisel olarak desteklenmediği sürece ne sıfır araba fiyatları ne de ikinci el araç fiyatları düşmez” diye konuştu.

Cardata’nın verilerine göre, ocak ayından bu yana sıfır km araç fiyatlarında yüzde 30, ikinci el araçlarda ise yüzde 80 oranında artış yaşandı. (Kaynak: Ekonomim)


|| Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagramGoogle Haberler 

Akaryakıt zammı: Benzin fiyatı Dolar’ı geçti!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.