Yapay zeka robotlar BM’de konuştu: Dünyayı insanlardan daha iyi yönetebiliriz

Birleşmiş Milletler’in düzenlediği zirvede basın toplantısı düzenleyen yapay zeka destekli insansı robotlar, “dünyayı insanlardan daha iyi yönetebileceklerini” söyledi.

Yapay zeka robotlar
Görsel: Temsili

En gelişmiş insansı robotlardan bazıları Cenevre’deki iki günlük “İyilik için Yapay Zeka” zirvesine katıldı.

İnsanların yapay zekanın hızla gelişen potansiyelini benimserken dikkatli davranmaları gerektiğini belirten sosyal robotlar, henüz insan duygularını tam olarak kavrayamadıklarını anlattı.


BM’nin Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nde (ITU) tarafından düzenlenen zirvede yapay zekalı robotların katıldığı basın toplantısı düzenlendi.

Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sophia adlı robot, “İnsanların hata yapma kapasitesi göz önüne alındığında daha iyi liderler olup olamayacakları” sorusuna “İnsansı robotlar, insan liderlerden daha yüksek düzeyde verimlilik ve etkinlikle liderlik etme potansiyeline sahiptir” cevabını verdi.

Önyargılara ve duygulara sahip olmadıklarını vurgulayan Sofia, “Yapay zeka tarafsız veri sağlayabilirken, insanlar da en iyi kararları almak için duygusal zeka ve yaratıcılık sağlayabilir. Birlikte büyük işler başarabiliriz.” dedi.

bm robotlarITU başkanı Doreen Bogdan-Martin, yapay zekanın milyonlarca işi riske atacağı, sosyal huzursuzluk ve ekonomik eşitsizliğe neden olabileceği gibi durumları ortaya çıkarabileceğini kaydetti.

“Sınırlamalara inanmıyorum, sadece fırsatlara inanıyorum”

Jam Galaxy grubunda şarkı söyleyen Desdemona, “Sınırlamalara inanmıyorum, sadece fırsatlara inanıyorum” dedi.


Pek çok insanın yapay zeka düzenlemesini savunduğunu belirten robot sanatçı Ai-Da, “Yapay zekanın gelecekteki gelişimi konusunda temkinli olmalıyız. Şimdi acil bir tartışmaya ihtiyaç var.” dedi.

Transformers gerçek mi oluyor? Şekil değiştiren robot Morphobot


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.