Araç ekspertizinde dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Son dönemde ikinci el otomobil alım satım piyasasında yaşanan süreçler, bir kez daha araç ekspertizi yapan kurumları gündeme taşımış durumda. Araçların genel durumları ve fiyatları üzerinde yol gösterici etkisi bulunan bu işlemler, aracın mekanik ve teknik durumunu değerlendirerek güvenlik hakkında detaylı bilgi verir.

Araç ekspertizinde

Araç ekspertizleri, potansiyel sorunları önceden tespit ederek, ileride karşılaşılabilecek büyük masraflardan ve güvenlik risklerinden kaçınmayı sağlarken aracın gerçek piyasa değerini belirlemenize yardımcı olur.

150 yılı aşkın köklü geçmişiyle Generali Sigorta ikinci el araç alım-satım sürecinin güvenli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan önemli bir adım olan araç ekspertizinde dikkat edilmesi gerekenler noktaları açıkladı.


Güvenilir bir ekspertiz merkezi seçin

Aracınızla ilgili ekspertiz işlemi yapmak için atmanız gereken ilk ve belki de en önemli adım güvenilir ve uzman bir ekspertiz merkezi seçmektir. Piyasada işi bilen ya da uzman olmayan çok sayıda ekspertiz firması bulunduğu için bu noktada seçici olmak önemlidir.

Referansları iyi olan ve sektörde deneyimi olan bir kurumu tercih etmek için çevrenizden ve işin profesyonellerinden destek alabilirsiniz. Bazı ekspertiz kurumları belirli ve spesifik araçlar üzerine yoğunlaşabiliyorlar. Bunun için mutlaka gitmeden önce iyi bilgi almalı ve güvenilir bir ekspertizden destek almalısınız.

Aracınızı detaylı bir kontrolden geçirin

Ekspertiz sırasında yapılması gereken birçok farklı işlem bulunmaktadır. Bunlar genel olarak her ekspertiz tarafından uygulanmaktadır ancak bazı durumlarda, bazı işlemler atlanabilmektedir. Genel olarak bir ekspertiz sürecinde araç; mekanik, elektrik-elektronik ve gövde gibi tüm önemli bileşenleriyle detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Motor, şanzıman, fren sistemleri, süspansiyon, egzoz, yakıt sistemi, hava yastıkları, elektronik sistemler gibi unsurlar kontrol edilmelidir. Bunların her biri özelinde ayrı raporlar hazırlanmalı, gerekli görülen durumlar bu raporlarda açıkça ifade edilmelidir. Aracın sağlıklı şekilde ekspertizi tamamlanması ve gelecek dönemde trafiğe çıkması için her bir işlem tek tek kontrol edilmelidir.

Kazalara dikkat edin

Ekspertiz süreci sırasında aracın geçmişteki kazaları veya hasarları tespit edilmelidir. Hem merkezi trafik kayıtlarında hem de kazalar sonrasında yapılan bakım ve onarım çalışmalarında bu işlemler görülebilir. Boya kalitesi, çarpışma izleri, düzensiz dikişler ve yapılan tamiratlar bu açıdan önemlidir. Bu kazaların aracın değeri özelinde önemli bilgiler verdiği unutulmamalıdır.


Aracın kilometresini doğrulayın

Araçtaki kilometre bilgisi de kaza ya da bakım-onarım çalışmaları kadar önemlidir. Kilometre genel olarak aracın geçmişi ve değeri hakkında önemli bilgiler verir. Ekspertiz süreçlerinde de aracın kilometresinin mutlaka doğruluğundan emin olmalısınız.

Araç belgelerini kontrol edin

Ekspertiz sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de belgelerdir. Aracın ruhsatı, trafik sigortası, muayene raporu ve diğer belgelerinin eksiksiz ve düzenli olması gereklidir. Satış ve benzeri diğer işlemler için bu belgelerin tam ve eksiksiz olması gerekir.

Test sürüşü yapın

Ekspertiz sürecinden önce, aracı mutlaka test sürüşü yapmalısınız. Farklı yol koşullarında aracın performansını ve sürüş konforunu test edebilirsiniz. Yine ekspertiz sürecinden sonra da deneme ve kontrol için test sürüşleri yapabilirsiniz.

Satıcı ve satış sözleşmesini unutmayın

Eğer bir galeriden veya satıcıdan araç alıyorsanız, satıcı hakkında araştırma yapmalısınız. Ayrıca, satış sözleşmesini dikkatli bir şekilde incelemeli ve anlaşmazlık yaşanmaması için her şeyin yazılı olduğundan emin olmalısınız.

Yine bu noktada dikkat edilmesi gerekenlerden biri de ekspertiz belgesinin satış işleminden hemen önce alınmasıdır. Arada geçen süre içerisinde araçta meydana gelebilecek kaza, hasar ya da arızalar süreci olumsuz etkileyebilir.

Mutlaka fiyat analizi yapın

Ekspertiz raporuna ve araştırmalara dayanarak aracın piyasa değerini belirlemelisiniz. Araç için talep edilen fiyatın gerçek değerle uyumlu olup olmadığını değerlendirmelisiniz.

Garanti ve sigorta imkanlarını değerlendirin


Araç ekspertizinden sonra, ek bir güvence sağlamak için garanti ve sigorta seçeneklerini araştırabilirsiniz.

Ucuz kasko yaptırmanın püf noktaları


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.