İş başvurusu yapmak için en uygun ay hangisi?

Bazı uzmanlar iş başvurusunun yılın hangi ayında yapıldığının da son derece önemli olduğunu dile getiriyor. Peki, iş başvurusu ne zaman yapılmalı, bilim bu konuda ne söylüyor?

iş başvurusu

Bazı uzmanlara göre tatil sezonunun sona erdiği dönem olan eylül, iş başvurusu için en ideal ay. Yani çoğu zaman, eylül ayında iş başvurusu yapan adayların işe başladıktan sonra tatile çıkmak gibi bir planı yok. Bu, işverenlerin eylül ayındaki başvurulara olumlu yanıt vermesini kolaylaştıran bir etken. Ayrıca yeni bir işe başlamak için eylül ayını tercih eden adayların çoğu, tatilini kısa süre önce sonlandırmış oluyor. İşe alım uzmanları için bu, adayın yoğun bir çalışma temposuna hazır olduğu anlamına geliyor.

İstatistiklere göre işe alımların en yoğun olduğu aylar ise Haziran, Eylül ve Ocak…

Öte yandan eylül ayında başvuru yapan adayları avantajlı hale getiren başka unsurlar da var. Çoğu şirket gelecek yılın bütçesini ve hedeflerini eylülde belirliyor. Bu sebeple özellikle yeni yılda büyüme hedefi olan şirketler, eylül ayında daha fazla işe alım yapıyor. Fakat iş başvurusu söz konusu olduğunda eylülün özel bir ay olmadığını iddia edenler de var. Bazı uzmanlar eylüldeki işe alım yoğunluğunun perakende satış sektörü ile sınırlı olduğunu ifade ediyor.Bazı araştırmalara göre ise yeni bir iş sahibi olmak isteyenler, iş başvurularını ocak ayında yapmalı. Çünkü yeni yıl stratejilerini ocak ayında belirleyen şirketlerin sayısı da hayli fazla. İstatistiklere göre işe alımlar haziran ayında da artıyor. Sebebi ise üniversiteden yeni mezun olan kişilerin çalışma hayatına dâhil olması. Yani bilimsel verilere göre haziran, eylül ve ocak aylarındaki iş başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimali daha yüksek…

İş başvurusuna hiç dönüş yapılmıyorsa: Hayalet pozisyon nedir?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.