Tartışma yaratan işe alım tekniği: Mülakatta kahve fincanı testi

Tartışmalara neden olan işe alım tekniği: Mülakatta ‘kahve fincanı testi’. Adil bir test mi yoksa sevimsiz bir deney mi?

mülakat kahve fincanı

Bir yöneticinin iş görüşmelerinde kullandığı ve ‘kahve fincanı testi’ adını verdiği mülakat yöntemi sosyal medyanın gündemine yerleşti ve tartışmaları beraberinde getirdi. Bazı kullanıcılar yöneticiyi iş arayan insanlara karşı ‘manipülatif’ davranmakla suçladı.

Her şey bir yöneticinin ‘gizli işe alım tekniğini’ bir podcast’te dile getirmesiyle başladı. SiteMinder adlı bir şirkette müdür olarak görev yapan Trent Innes, Xero Avustralya’nın genel müdürü olduğu dönemde, The Venture Podcast’e katılarak işe alım stratejisini anlattı.


Innes adayları daima mutfağa götürdüğünü ve onlara su, kahve, bir fincan çay ya da meşrubat gibi bir içecek ikram ettiğini belirtti.

Buraya kadar her şey yolundaydı. Ancak Innes, insanları yalnızca mülakatın sonunda kahve fincanlarını mutfağa götürüp yıkamayı teklif etmeleri hâlinde işe aldığını söyledi. Ve iş dünyasında yıllardır süren ve son günlerde sosyal medyada yükselişe geçen bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Bu kadar küçük bir görevin kendisi için neden bu kadar önemli olduğunu ise şöyle anlattı: “Becerilerinizi geliştirebilir, bilgi edinebilir ve deneyim kazanabilirsiniz ama aslında her şey tutumunuza bağlı. Ve bizim üzerinde en çok durduğumuz şeylerden biri de ‘kahve fincanını yıka’ anlayışı.

Ofisimize geldiğinizde mutfakların neredeyse her zaman temiz ve pırıl pırıl olduğunu görürsünüz. Mesele şirket içindeki kültüre uyum sağlayacaklarından ve yapmaları gereken her işi gerçekten sahipleneceklerinden emin olmak.”


Innes’in işe alma yöntemi bazı sosyal medya kullanıcılarına göre ‘teoride zararsız’ ama önemli bir kısmı bunun zehirli bir çalışma kültürüne işaret ettiğini düşünüyor.

İş başvurusu yapmak için en uygun ay hangisi?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.