Kendini imha edebilen robot geliştirildi: İşi bitince eriyip kayboluyor!

Güney Kore’deki bilim insanları, askeri alanda kullanılabilecek ve kendini imha eden bir robot geliştirdi. Robot, iş bittikten sonra hiçbir iz bırakmadan eriyip kaybolabiliyor.

imha edebilen robot

Robotik dünyası giderek daha ilginç bir hal alıyor. Sadece şekil değiştirebilen robotlar değil, aynı zamanda işlerini bitirdikten sonra eriyebilen yumuşak robotlar da görüyoruz. Güney Kore’deki bilim insanları, işi tamamlandığında hiçbir iz bırakmadan eriyip giden, kendi kendini imha eden bir robot daha geliştirdi.

Seul Ulusal Üniversitesi araştırmacıları, iz bırakmadan eriyip gidebilen, kendi kendini imha edebilen bir robot geliştirmek için ihtiyaç duydukları malzemeler üzerinde yaklaşık iki yıl çalıştıklarını söylüyor. Tasarladıkları yumuşak robotların çok yönlü olduğuna ve birden fazla senaryoda çalışabilmelerine olanak sağladığına inanılıyor. Yumuşak robotlar, işleri tamamlandıktan sonra sıvı halde çözünerek etkili bir şekilde ortadan kayboluyor.


self destructing robot
Kaynak: Seoul National University

Benzer tasarımlara sahip diğer yumuşak robotlar gibi, bu özel yumuşak robotlar da büyük olasılıkla askeri tabanlı gözetleme görevleri, keşif ve hatta kendilerine entegre edilebilecek hassas verilerin taşınması için kullanışlı olacak. Eriyip yok olabilmek, robotun verilerini korumasını ve yanlış ellere geçmesi durumunda yok etmesini kolaylaştırabilir.

kendini imha eden robotBu tür robotların karşılaştığı sorunlardan biri, erimek için termoplastik elastomerlere dayandıklarından, poliüretan kullanılarak kolayca bir araya getirilebilmeleri. Ancak, bu yeni tasarlanan robotlar, ısıtma sürecini başlatan yerleşik UV LED’ler kullanıyor. İki saatten kısa bir süre sonra robot tamamen eriyerek arkasında yağlı bir kalıntı bırakıyor.


Araştırmacılar, tasarımın “yüksek oranda deforme olabilir” ve “tamamen bozunabilir” olacak şekilde tasarlandığını söylüyor. Kendi kendini imha eden böyle bir robotun tüm amacı, eridikten sonra kurtarılamayacağından emin olmak ve bu özel tasarım bu standartları karşılıyor gibi görünüyor.

Kendini kopyalayan yapay zeka robot icat edildi!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.